Kontrast med čistimi barvami
Kontrast med nasprotnimi barvami (komplementarni kontrast)
Kontrast med nasprotnimi barvami temelji na kombinaciji barv, ki sta si komplementarni oziroma nasprotni (barvi, ki si v barvnem krogu ležita nasproti).
Kontrast med svetlimi in temnimi barvami (svetlo-temni kontrast)
Svetlo-temni kontrast bo najbolj prišel do izraza, ko si bosta barvi po svetlosti najbolj različni.
Kontrast med čistimi in zastrtimi barvami (kontrast barvnih kvalitet)
Bolj so barve čiste, bolj žarijo. In če želite poudariti njihov žar jih je najbolje uporabiti na čimbolj zastrti podlagi.
Kontrast med toplimi in hladnimi barvami (hladno-topli kontrast)
Tople barve so tiste, ki vsebujejo več rumene ali rdeče barve in delujejo žareče, toplo, hladne pa tiste, ki vsebujejo več modre barve in delujejo pusto, hladno. Niso vsi odtenki enake barve topli, predvsem to velja za sekundarne in terciarne, ter ostale barve, saj je njihova toplota odvisna od količine tople barvne komponente, ki jo vsebuje (enako velja tudi za hladnost). Kako topla ali hladna bo barva delovala, je odvisno tudi od barve podlage ali od sosednje barve (ob topli rdeči bo delovala bolj toplo kot ob hladni modri).
Kontrast količin
Sočasna premena (simultani kontrast)
To so torej temelji, na katerih se gradi barvna usklajenost vaših oblačil in celotnega izgleda. Upam, da vam bo s pomočjo teh pravil vaša oblačila uspelo sestaviti čudovito barvno celoto. Vso dosedanje barvno »znanje« pa bomo še nadgradili v 3. delu članka, kjer bo do izraza bolj prišla uporaba barv za poudarjanje, zakrivanje ali popravljanje telesne oblike.