Ugotovitve osvetljujejo, kaj je lahko vzrok za razlike pri ljudeh, in imajo velik pomen za predklinične raziskave, ki so se desetletja osredotočale predvsem na moške.
Po novi študiji na živalih, ki so jo izvedli raziskovalci univerze CU Boulder, samice spijo manj, se pogosteje prebujajo in manj krepijo kot samci.
Ugotovitve, objavljene v reviji Scientific Reports, mečejo novo luč na to, kaj je lahko podlaga za razlike v spanju med moškimi in ženskami, in bi lahko imele širše posledice za biomedicinske raziskave, ki so se desetletja osredotočale predvsem na moške.
“Pri ljudeh imajo moški in ženske različne vzorce spanja, ki jih pogosto pripisujemo dejavnikom življenjskega sloga in vlogi skrbnika,” je povedala glavna avtorica Rachel Rowe, docentka za integrativno fiziologijo. “Naši rezultati kažejo, da imajo biološki dejavniki morda pomembnejšo vlogo pri teh razlikah v spanju, kot je bilo doslej znano.”
V zadnjih letih so se raziskave spanja razmahnile, saj je bilo izvedenih na tisoče študij na živalih, ki so preučevale, kako nezadostno spanje vpliva na tveganje za bolezni, kot so sladkorna bolezen, debelost, Alzheimerjeva bolezen in motnje imunskega sistema – in kako te bolezni vplivajo na spanje. Obenem so bile miši pogosto prve, na katerih se je testiralo, ali nova zdravila, vključno z zdravili za spanje, delujejo in kakšni so njihovi stranski učinki.
Vendar so bili številni rezultati morda izkrivljeni zaradi pomanjkanja ženskih predstavnic, kaže študija.
“V bistvu smo ugotovili, da se mišji sev, ki se najpogosteje uporablja v biomedicinskih raziskavah, pri spanju obnaša spolno specifično in da lahko neupoštevanje teh spolnih razlik zlahka privede do napačnih interpretacij podatkov,” je povedal prvi avtor Grant Mannino, ki je diplomiral iz psihologije in nevroznanosti ter bil maja imenovan za izjemnega dodiplomskega študenta kolidža za umetnost in znanosti.
Kako spijo miši
Za neinvazivno študijo so avtorji uporabili specializirane kletke, obložene z ultrazvočnimi senzorji gibanja, da bi ocenili vzorce spanja 267 miši. Samci so v 24 urah spali skupaj približno 670 minut, kar je približno eno uro več kot samice. To dodatno spanje je bilo spanje brez hitrega premikanja oči (NREM) – obnovitveno spanje, ko se telo obnavlja.
Miši so nočni prebivalci – nekaj minut spijo, nato se za kratek čas zbudijo, da pregledajo okolje, in nato ponovno zaspijo. Študija je pokazala, da imajo samice še krajše spanje – njihov spanec je v bistvu bolj razdrobljen. Podobne razlike med spoloma so opazili tudi pri drugih živalih, vključno s sadnimi mušicami, podganami, zebrami in pticami. Evolucijsko je to smiselno.
“Z biološkega vidika bi lahko šlo za to, da so samice oblikovane tako, da so bolj občutljive na okolje in da se zbudijo, ko je to potrebno, saj so običajno tiste, ki skrbijo za mladiče,” je dejal Rowe. “Če bi spali tako trdo, kot spijo samci, kot vrsta ne bi obstali, kajne?”
Pri tem imajo verjetno pomembno vlogo stresni hormoni, kot je kortizol (ki spodbuja budnost), in spolni hormoni. Ženske na primer poročajo o slabšem spancu v času menstrualnega ciklusa, ko je raven estrogena in progesterona najnižja. Nekateri domnevajo, da ženske že po naravi potrebujejo manj spanca – a raziskave so pokazale ravno nasprotno.
Avtorja upata, da bodo njune ugotovitve spodbudile nadaljnje raziskave o bioloških razlikah. Še pomembneje pa je, da študija spodbuja znanstvenike k ponovnemu vrednotenju načina izvajanja raziskav.
Napredek je bil dosežen, vendar je treba opraviti še več dela
Leta 2016 je Nacionalni inštitut za zdravje začel od znanstvenikov, ki so zaprosili za financiranje študij na živalih, zahtevati, da upoštevajo spol kot biološko spremenljivko. Napredek je bil dosežen, vendar so raziskave pokazale, da spolna pristranskost še vedno obstaja in ima lahko resnične posledice, so ugotovili avtorji.
Ko so simulirali zdravljenje spanja, ki je najbolje delovalo pri ženskah, so ugotovili, da se je to natančno odrazilo le, če je bil vzorec enakomerno sestavljen iz moških in žensk.
Zaključek: Če so ženske premalo zastopane, se lahko zdravila, ki pri njih najbolje delujejo, zdijo neučinkovita ali pa neželeni učinki, ki jih najbolj prizadenejo, ostanejo neopaženi. Avtorji zato spodbujajo raziskovalce, naj enakovredno vključijo oba spola, ločeno analizirajo podatke za moške in ženske ter ponovno ocenijo pretekle študije, v katerih so bile ženske premalo zastopane.
“Najbolj presenetljiva ugotovitev ni, da mišji samci in samice spijo drugače. Gre za to, da tega do zdaj še nihče ni temeljito dokazal,” je dejal Rowe. “To bi morali vedeti že dolgo pred letom 2024.”
PREBERITE TUDI: Navade, ki vam preprečujejo dober spanec