Ko zagledamo nekoga, ki si grize nohte, je zagotovo naša prva misel ta, da je oseba živčna, nervozna ali anksiozna. Ta naša predvidevanja so utemeljena zgolj na našem opazovanju in izkušnjah, zato so lahko zmotna in grizenje nohtov zlahka napačno interpretiramo kot znak nervoze.
PREBERITE TUDI: 7 načinov, kako nas telo izda, če smo nervozni
Kakorkoli, znanstveniki so prišli do novih zanimivih doganj. Vemo, da si ljudje si grizejo nohte iz različnih vzrokov. Eden izmed vzrokov je zagotovo živčnost. Navada grizenja nohtov, od katere so ljudje odvisni in se jo je zelo težko znebiti, ima za nekatere pomirjujoč učinek na njihovo nervozo. Drugi vzrok grizenja nohtov je lahko dolgčas in podzavestno priučena navada od bližnjih.
Zdaj pa je bil ugotovljen še en vzrok in sicer perfekcionizem, ki je človekova osebnostna lastnost – težnja po popolnosti. Glede na raziskavo je bilo ugotovljeno, da je grizenje nohtov lahko pokazatelj perfekcionizma. Ko se človeku načrt ne izide do potankosti, je rezultat nervoza, človek pa se pomiri z grizenjem nohtov. To se torej zgodi, kadar je rezultat nasproten od pričakovanega in načrtovanega. “Verjamemo, da so posamezniki s tem obnašanjem perfekcionisti, ki se ne morejo sprostiti”, pravi Dr. O’Connor, avtor raziskave.
Neučakanost, frustracija in nezadovoljstvo se pojavijo, ko perfekcionisti ne dosežejo svojega cilja. Ste med tistimi, ki imate to navado, da si grizete nohte? Preverite, morda bi morali srž problema iskati pri svojemu pretiranemu perfekcionizmu. Sprostite se in vzroke vedenja ali drugih škodljivih navad vedno najprej iščite pri sebi.