Medtem, ko imajo redke ženske to srečo, da dejansko pride in mine brez večjih težav, pa je to za mnoge najtežji čas v mesecu, ko se počutijo dejansko bolne, kot bi imele gripo.

Začne se s spremembo v ravnovesju hormonov v telesu, kar poznamo pod imenom PMS, ki se lahko začne celo dva tedna prej do en teden prej in se praviloma začne z blagimi simptomi, nato se stopnjuje. In namesto, da bi bilo takrat vsega konec, dobimo še menstruacijo.

Ta je lahko izjemno boleča: krči v trebuhu, ki ženske lahko spravijo v posteljo; spremljajoča slabost in driska; bolečine pa se iz trebuha lahko širijo celo v sramno kost, noge in hrbet. Te so lahko naravnost neznosne. A zakaj nas boli hrbet – kakšno vezo ima s krči v trebuhu?

PREBERITE TUDI: Naravna sredstva proti PMS

Bolečine v spodnjem predelu hrbta, torej okoli križa, so med menstruacijo zelo pogoste. Do njih pride zaradi krčenja maternice in ti krči se preko živcev prenašajo tudi v predel medenice in okoliškega tkiva. Skratka, brez skrbi – te bolečine so povsem normalne (kar pa jih ne olajša ravno).

Previdnost ni odveč

Vseeno pa bodite pozorne, če so bolečine izjemno hude in se tekom mesecev ali let stopnjujejo. Obstaja možnost, da gre za endometriozo, zato se v tem primeru posvetujte s svojim zdravnikom. Pri endometriozi raste tkivo, ki normalno tvori notranjo plast maternice (endometrij), tudi izven maternične votline. To lahko vodi do resnih zdravstvenih težav in neplodnosti, lahko pa poteka tudi brez očitnih znakov.

PREBERITE TUDI: Vse, kar ste doslej mislili o menstruaciji … je narobe

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj