Ne mečite vseh maščob v isti koš!

Vse maščobe, ki jo najdemo v avokadu, so v resnici izredno koristne za naše zdravje. Govorimo o mononenasičenih maščobah, ki vas odlično ščitijo pred srčno-žilnimi boleznimi. Poleg maščob vsebuje sadež še veliko vlaknin – kar 30 % več jih boste dobili od najnižjega priporočenega dnevnega vnosa, kar vam bo pomagalo znižati holesterol.

Kako izbrati pravega?

Kako vemo, če je dovolj zrel in okusen za uživanje, ko izbiramo v trgovini? Sama barva nam ne pove dovolj, saj obstaja več vrst avokada, od gladkih in svetlih do grobih in temnih. Najbolje ga ocenimo tako, da ga vzamemo v roke. Ravno prav bo, če se bo malo vdal pod pritiskom, a bomo vseeno čutiti čvrstost. Ne posežite po premehkem, saj je to znak, da je star in neužiten.

PREBERITE TUDI: Avokado – da bo vsak obrok bolj slasten in zdrav
 

Kako ohraniti svežino?

Meso avokada včasih spremeni barvo v rjavo zaradi oksidacije. Če ne pojeste celega naenkrat in želite to preprečiti, na odrezan del pokapajte malo limone. Njen sok bo upočasnil proces oksidacije in notranjost bo dlje časa ostala sveže zelena. Hranite v hladilniku. Če slučajno kupite premalo zrelega, pa ga položite v vrečko skupaj z bananami in kmalu bo pripravljen za uživanje.

Kam z njim v kuhinji?

Avokado je res vsestranski. Lahko ga pripravimo v juhi, solatah, smoothiejih in celo sladicah, saj ima neinvaziven okus. Odlično nadomesti maslo in namaze, saj ima kremno, masleno konsistenco. Zaradi blagega okusa ga lahko podtaknemo tudi otrokom v njihove najljubše jedi. Poskusite ga dodati smoothieju z banano in jagodami ali pa ga zmeljite skupaj s kakavom za hitro in zdravo čokoladno poslastico polnega okusa.

PREBERITE TUDI: Avokadov namaz
 

Kaj vemo o njem?

Sadež izvira iz Srednje Amerike in je bil priljubljen že v času Aztekov. Izhaja iz družine Lauraceae, kamor sodijo tudi kafra, lovor in cimet. Največ ga vzgojijo v tropskih podnebjih, kot sta Florida in Kalifornija. Najstarejšo uporabo avokada za hrano so našli v jami v Mehiki, zapisi na steni pa segajo daleč v leto 10.000 pr. n. št.!

Dve najbolj znani vrsti avokada sta Hass in Florida. Hass je bil poimenovan po Rudolphu Hassu, ki je razvil lastno farmo in za svoje avokade dobil patent. Sadeži so najbolj raznoliki izmed vseh danes znanih vrst. Vrsta Florida je veliko večja od Hassa, a vsebuje občutno manj maščob in kalorij (le 3-5 %, medtem ko jih ima Hass kar 18 do 30 %).

Kako učinkuje na naše zdravje?

V avokadu najdemo visoko koncentracijo zdravilne oleinske kisline. To je mononenasičena kislina, ki pomaga pri presnovi maščob. Bogata je tudi vsebnost karetinoidnih antioksidantov, luteina, zeaksantina in tokoferola (vitamina E). Ti antioksidanti znižujejo oksidativni stres in spodbujajo k boljši obnovi celic. Tako se telo hitreje znebi strupov, ki se drugače nalagajo v tkivih in krvi.

Avokado predstavlja odličen dodatek k rastlinskim obrokom, npr. solati. Večina zelenjave v svojem surovem stanju vsebuje karetinoidne antioksidante, ki so lipofilni – nase vežejo maščobo, telo pa jih najlažje vsrka, če jih kombiniramo z oleinsko kislino iz avokada. Že raziskava znanstvene revije Journal of Nutrition iz marca 2005 govori, da se s pomočjo avokada vsrka občutno več koristnih snovi, kot če zelenjavo zaužijemo brez njega.

PREBERITE TUDI: Kako dozoreti avokado v le 10 minutah?
 

Pravi sadež lepote!

Če želimo poskrbeti za mladosten videz kože, prav tako posežimo po avokadu. Z D-mano-heptuloznim sladkorjem, ki ga vsebuje, se uspešno borimo proti gubam in povešanju kože, saj okrepi povrhnjico in spodbuja nastanek kolagena. Antioksidanti in amino kisline poskrbijo za zmanjšanje starostnih peg, razdražene kože, pospešijo celjenje brazgotin in opeklin.

Kaj je superhrana?

Med superhrano umeščamo vsa živila, ki imajo poleg osnovne hranilne vrednosti še širok spekter drugih pozitivnih učinkov na zdravje. Polna so pomembnih maščobnih kislin, antioksidantov in esencialnih amino kislin. Avokado spada med ene najboljših živil proti staranju.

Foto: consciouslifenews.com

9 KOMENTARJI

  1. Jaz pretlačim avokado, dam zraven žličko olivnega olja, sok limone, sesekljam peteršilj, dodam malo česna in sol. Meni je všeč, ampak ne morem pojesti več kot npr. 1 kos kruha s tem namazom, mi je nekako premočno. Je pa res, da sem zdaj prvič poskusila avokado, morda bi se morala še malo navadit na okus 🙂

  2. Meni tudi najprej ni bil všeč okus avokada, ker je precej specifičen. Potem sem se pa navadila in zdaj ga obožujem. Je pa res, da ga večinoma uživam v smoothijih, moram še kakšne druge fine oblike priprave odkriti. 🙂

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj