V nedeljo, 14. aprila 2025, je podjetje Blue Origin izvedlo zgodovinski, a kontroverzen 11-minutni suborbitalni polet z v celoti žensko posadko. Na krovu rakete New Shepard so bile znane osebnosti: pop zvezdnica Katy Perry, novinarka Gayle King, Lauren Sánchez (zaročenka Jeffa Bezosa), znanstvenici Aisha Bowe in Amanda Nguyen ter producentka Kerianne Flynn.
Dogodek je bil predstavljen kot mejnik za ženske v vesolju, saj je šlo za prvo povsem žensko posadko po letu Valentine Tereškove leta 1963. Vendar pa je sprožil val kritik in razprav o etičnosti, okoljski odgovornosti ter družbeni občutljivosti tovrstnih luksuznih vesoljskih potovanj.
Kritike: razsipništvo in simbolni elitizem
Več znanih osebnosti je izrazilo ogorčenje nad poletom. Manekenka Emily Ratajkowski ga je označila za “apokaliptično predstavo” in opozorila na protislovje med uporabo virov podjetja Amazon ter hkratnim poveličevanjem Zemlje. Igralka Olivia Munn je izpostavila vprašanje smiselnosti takšnega poleta v času gospodarskih stisk, medtem ko je Olivia Wilde dogodek označila za “prazno gesto”.
@emrata
Mnogi kritiki so poudarili, da gre za simbolično “preseravanje” – razkazovanje bogastva in privilegijev peščice, medtem ko se večina prebivalstva sooča z vsakodnevnimi izzivi, kot so prehranska negotovost in socialne neenakosti. V tem kontekstu se pojavlja vprašanje: ali je etično vlagati milijone v kratkotrajne vesoljske izlete, medtem ko se ljudem ponujajo nadomestki osnovnih življenjskih potreb, kot so laboratorijsko pridelano meso in umetno maslo?
PREBERITE TUDI: Ne veganstvo, temveč regenerativno kmetijstvo je rešitev za okolje in zdravje ljudi
Prihodnost?
Mnogi si zastavljajo vprašanje: je res to prihodnost, ki si jo želimo? Medtem ko so na eni strani napori za ohranjanje okolja, zmanjševanje porabe virov in celo uvedbo laboratorijsko pridelane hrane, umetnega masla in 15-minutnih mest – vse z izgovorom zmanjševanja ogljičnega odtisa in etičnega ravnanja – na drugi strani opazujemo neverjetno potratne, kratkotrajne vesoljske polete, ki so dostopni le najbogatejšim.
Gre za polet, ki traja zgolj nekaj minut, brez znanstvenega prispevka, zgolj kot luksuzna izkušnja. Stroški takega poleta se gibljejo v milijonih evrov, vpliv na okolje pa ni zanemarljiv – izpusti pri izstrelitvi, uporaba dragocenih materialov ter širši družbeni učinek, kjer se pošilja sporočilo, da si lahko elite privoščijo karkoli, medtem ko naj se “navadni ljudje” navadijo na odpoved najbolj osnovnim življenjskim potrebam.
Seveda obstaja tudi druga plat – zagovorniki trdijo, da gre za razvoj nove dobe vesoljskega turizma, ki naj bi v prihodnosti omogočil širši dostop in spodbudil napredek na drugih področjih tehnologije.
Katy Perry je v ponedeljek, 14. aprila, ob vrnitvi na Zemljo poljubila tla.
Vendar pa se ob tem pojavlja vprašanje prioritet: ali bi morali najprej nasloviti bolj pereče izzive na našem planetu, preden se predajamo luksuznim potovanjem izven njega?
Ta dogodek znova odpira pomembno razpravo: Kdo oblikuje prihodnost, komu je namenjena in s kakšno ceno? In ali bomo kot družba zmogli postaviti prave vrednote nad blišč, ki pogosto zakriva resničnost vsakdanjega življenja večine ljudi?
PREBERITE TUDI: Bill Gates nam (poleg laboratorijskega mesa) pripravlja laboratorijsko maslo