… ki so jedli največ čokolade, tudi najbolj depresivni. V raziskavi, opravljeni v San Diegu na 931 udeležencih moškega in ženskega spola, so ugotovili, da so tisti, ki so v povprečju pojedli 8,4 porcij* čokolade v enem mesecu, na testu pokazali znake depresije, medtem ko tisti, ki so pojedli 5,4 porcij čokolade, niso kazali znakov. Tisti, ki so pojedli kar 11,8 porcij čokolade na mesec, pa so na testu pokazali znake hude depresije. Udeleženci raziskave sicer niso jemali antidepresivov.

Raziskava je pokazala več različnih možnih povezav med uživanjem čokolade in depresijo: prvi je ta, da lahko depresija sproža željo po čokoladi kot nekakšno samozdravljenje; drugi je ta, da lahko depresija povzroča željo po čokoladi iz nepovezanih razlogov in brez zdravilnega učinka čokolade; in tretji, da čokolada doprinese k depresivnemu počutju.

Možno je tudi, da biokemične učinke čokolade nevtralizirajo ostale sestavine, ki jih vsebuje čokolada, npr. umetne trans maščobe, ki zmanjšujejo vsebnost omega-3 maščob, te pa naj bi po rezultatih nekaterih raziskav delovale antidepresivno.

Znanstveniki zato menijo, da bo potrebno narediti še dodatne raziskave, da bodo ugotovili povezavo med čokolado in depresijo in ali čokolada deluje kot zdravilo ali kot vzrok depresije.

* 1 porcija je 28 gramov

3 KOMENTARJI

  1. Prejšnje novice o (temni) čokoladi so mi bile bolj všeč (zmanjšuje stres, zmanjšuje možnost infarkta … ) 🙁 čeprav jaz bi rekla, da je glavni krivec za slabšanje počutja sladkor. Po kakšni mlečni čokoladi se počutim orng povoženo, po temni (70, 80 %) pa ni takega efekta 🙂

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj