Kako in zakaj sploh izbrati tečaj? Zakaj bi se udeležil seminarja? Ali mi bo to sploh kadarkoli koristilo? To so vprašanja posameznikov, ki tehtajo, ali naj jutri gredo na tečaj retorike, se naučijo osnov programiranja, ali se udeležijo predavanja o ekologiji. Ne oklevajte in se izobražujte!

Izobraževanje – izbira, pravica, dolžnost

Izbira neformalnega izobraževanja je povsem v posameznikovi domeni. Po navadi se posamezniki udeležujejo tistih izobraževanj, ki so jim blizu, ki jih zanimajo, torej tistih, za katere menijo, da rezultat izobraževanja preseže investicijo njihovega prostega časa in vloženega truda. Izobraževanja mladostnikov so v veliki meri kompromis med njimi in njihovimi starši, z vidika več strani: katera izobraževanja si lahko privoščijo, katera so zanimiva, kaj želijo v prihodnosti početi, trajanje izobraževanj itd. Kasneje pa se posamezniki odločajo samostojno in obiskujejo tista, ki vzbudijo njihov interes.

Pomena znanja in sposobnosti zaposlenih se v današnjem času dobro zavedajo tudi vsa uspešna podjetja, zato so zaposlenim velikokrat ponujena dodatna izobraževanja, katerih naročnik je podjetje. Največja konkurenčna prednost podjetij so zaposleni, ki imajo poleg formalne izobrazbe tudi dodatne izkušnje in znanja. Po drugi strani pa to, da podjetje ponuja in omogoča dodatna izobraževanja, govori tudi nekaj o podjetju: cenijo in spoštujejo zaposlene, jih smatrajo kot naložbo, imajo zanje dolgoročnejše načrte, … Zavzeti in motivirani posamezniki se teh izobraževanj tudi z veseljem udeležijo, pa ne zato, ker plačilo zanje ne gre iz njihovega žepa, pač pa, ker se zavedajo, da s tem razvijajo tudi svojo strokovno in karierno pot.

Sodoben način neformalnih izobraževanj vključuje tudi ponudbo najboljših svetovnih univerz, ki so svoja predavanja ponudila na Internetu. Znanja željni sodelujejo na platformah, kot so Coursera, OpenLearn, Academic Earth, Udemy, NovoED, SkillShare in Khan Academy.  Veliko kakovostnih predavanj in posnetkov konferenc je na voljo na YouTube kanalih, nekateri celo v neposrednem prenosu.

In kaj lahko pridobimo?

Vsak posameznik nedvomno dobi novo znanje o določeni stvari, ki ga zanima. Seveda je veliko odvisno tudi od njegove osebne angažiranosti, truda in dela vloženega v izobraževanje, ne nazadnje pa tudi od kakovosti programa, ki ga posameznik obiskuje. Več vloženega truda in interesa, kot pokaže, večji bo efekt izobraževanja.

Hkrati se s tem tudi uči in pridobiva delovne navade. Poleg vsakdanjih rednih obveznosti si posameznik najde tudi dodatno obveznost, s katero si popestri urnik, redno obiskovanje, delo doma in učenje pa vplivajo na razvoj njegovih delovnih navad.

Poleg tega pa si posamezniki z neformalnim izobraževanjem sistematično izdelujejo CV, kar je še posebej pomembno za iskalce zaposlitve, s tem podpirajo svoje reference, kar pa je vsekakor odlična vzpodbuda za njihovo osebnostno in poklicno napredovanje.

Prav tako je za iskalce zaposlitve odločilnega pomena, da nadgradijo svoje formalno znanje, na primer študent prevajalstva nadgradi svoje znanje s tečajem lektoriranja. Kot iskalec zaposlitve bo vsekakor bolj zaposljiv, kot tisti, ki le 'prevaja'. Ali pa inženir strojništva, ki svoje delo nadgradi z znanjem npr. 3D modelirnih programov ali vodenja projektov.

Posamezniku pa v življenjepisu le ne bodo pomagala kar vsa izobraževanja. Seveda bo kadrovik dobil občutek, da ima razvite delovne navade, a s strokovnega stališča bo s široko paleto zanimanj lahko sporočal tudi "trenutno ne vem, kaj bi počel in se še iščem", kot pa "svojo kariero bom usmeril na to strokovno področje, na katerem vi iščete sodelavca". Za izbiro izobraževanj je najbolje, da se povezujejo med sabo oz. nadgrajujejo in jih posameznik lahko izkoristi v praksi. Ostala izobraževanja, ki nimajo nikakršne povezave z razpisanim delovnim mestom ali vašo strokovno usmerjenostjo, pa lahko v življenjepisu le omenite.

In kaj dobi od vas zaposlovalec? Z vašim neformalnim znanjem lahko dobi popolnejšo storitev. Na primer: ste strokovnjak strojništva, razvili ste nov sistem za modeliranje v podjetju, sedaj pa nadrejeni od vas želi, da vaš projekt razvijete v 10-članskem timu. Torej bodo v vašem primeru poleg strokovnega znanja potrebne tudi vodstvene veščine, znanje o vodenju projektov in komuniciranju v timu.

Z neformalnim izobraževanjem tako pridobijo vsi: zaposlovalci, ki dobijo motivirane zaposlene, posamezniki, ki bogatijo svoje znanje, in seveda tudi tretja stran, ki je nismo neposredno omenili: izobraževalci, ki z navdušenjem podajajo znanje tistim, ki jih to dejansko zanima.

Kot je rekel Benjamin Franklin: "Investiranje v znanje izplača najvišje obresti."

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj