Študija vsekakor nakazuje prvo možnost.
Telomeri (sestavljeni iz ponavljajočih se zaporedij verig DNK v kombinaciji s proteini) vplivajo na življenjsko dobo celic – deloma tako, da nadzorujejo število delitev celic. Zato se domneva, da imajo ljudje z daljšimi telomeri daljšo pričakovano življenjsko dobo.
Znano je, da ima prehrana velik vpliv na zdravstveno stanje. Posebej zanimivi so učinki uživanja rdečega mesa na zdravje in bolezni, sploh ker mu v zadnjih desetletih pripisujejo vrsto škodljivih učinkov.
Izvedene so bile študije za določitev povezave med prehrano in drugimi dejavniki na dolžino telomerov. V ta namen je skupina raziskovalcev izmerila dolžino telomerov v mononuklearnih celicah periferne krvi (MCPK), zbranih pri prostovoljcih, ki so navedli podatke o prehrani, kajenju, telesni dejavnosti in stopnji izobrazbe.
Raziskovalci so nato udeležencem študije odvzeli kri, da bi izmerili dolžino telomer v MCPK. Ker je MCPK enostavno izolirati in prešteti, so jih uporabili kot dober vir podatkov o dolžini telomerov.
Ugotovili so, da pogostost in urnik prehranjevanja na splošno nista vplivala na dolžino telomerov; prav tako kaže, da starost in raven holesterola nista povezani z dolžino telomerov. Zanimivo je, da tudi med kadilci in nekadilci ni bilo ugotovljenih razlik v dolžini telomerov.
Čeprav je za zdrav življenjski slog oz. dolgoživost in vitalnost pomembna tudi raven telesne dejavnosti, razlik v dolžini telomerov glede na raven telesne dejavnosti ni bilo opaziti. Poleg tega niso opazili nobene povezave med stopnjo izobrazbe in dolžino telomerov.
Glede prehrane so raziskovalci ugotovili, da je bila z dolžino telomer povezana le pogostost uživanja rdečega mesa – in sicer da je uživanje rdečega mesa povezano z daljšo dolžino telomerov.
PREBERITE TUDI:
- Raziskava: Maščobe v maslu, rdečem mesu in jajcih zmanjšujejo tveganje za demenco
- Harvardska profesorica: “Živalska hrana, sploh meso, je nujna za duševno zdravje”