Redno dnevno uživanje alkohola lahko povzroča slabšanje fizičnih sposobnosti, trdi osebna trenerka in športna psihologinja Jessica Matthews. Alkohol na naše telo vpliva še 72 ur po zaužitju in povzroči vrsto neželenih posledic v telesu.
womenshealthmag.com
Zmanjšana mišična masa
Uživanje alkohola znižuje krvni pretok v mišicah, kar povzroča šibkost. Sčasoma se zmanjša mišična masa, študija na miših pa je pokazala, da lahko redno pitje alkohola povzroči 10 % zmanjšanje teže srca.
Slabše fizične sposobnosti
Dan po pitju alkohola ima telo zmanjšane motorične sposobnosti, kar vključuje tudi slabši reakcijski čas, telo ima slabše ravnotežje, koordinacijo oči in rok, ter vzdržljivost. Alkohol deluje kot diuretik, kar pomeni, da poveča izločanje vode iz telesa v urin, s tem pa telo ne izgubi samo vode, ampak tudi elektrolite.
Moteno obnavljanje mišic med spanjem
Alkohol lahko slabša spanec in povzroča, da se ponoči pogosto zbujamo, kar pomeni, da ima telo manj časa za regeneracijo, posledično pa se lahko zbudimo z bolečinami v mišicah. “Globok spanec je zelo pomemben za nekoga, ki redno trenira, saj se takrat telo regenerira, kar pomaga preprečevati poškodbe“ pravi Jessica Matthews.
Motena predelava hrane
Alkohol lahko zavira absorbcijo ključnih hranil, saj zmanjšuje izločanje encimov, ki razgrajujejo hrano, iz trebušne slinavke. Prav tako negativno vpliva na raven glukoze v krvi in uničuje celice sluznice želodca in črevesja. Če telo vseeno prebavi in absorbira hranila, pa lahko alkohol prepreči, da bi bila v celoti izkoriščena, saj spreminja poti njihovega transporta, skladiščenja in izločanja.
Širjenje obsega pasu
Alkohol je precej kaloričen – kozarec vina v povprečju vsebuje preko 70 kalorij, pol litra piva ima približno 180 kalorij, žgane pijače pa so še bolj kalorične. Strokovnjaki pravijo, da alkohol povečuje vsebnost maščob v telesu, še posebej, če ob pitju jemo mastno hrano, kar je precej pogosto. Največkrat se to pozna prav na obsegu pasu, je pa seveda to, kje na telesu se najbolj nabira maščoba, odvisno od posameznika.
Pomembno je, da alkohol uživamo redko in v majhnih količinah, če ga že ne moremo popolnoma izločiti.