Pomanjkanje estrogena v perimenopavzi in postmenopavzi vodi v odmiranje dopaminskih celic v možganih, kar je ugotovitev znanstvenikov z univerze Yale, ki bi lahko pomagala pojasniti, zakaj se Parkinsonova bolezen pogosteje razvije pri moških kot pri ženskah pred menopavzo; in zakaj se pri ženskah po menopavzi poveča.
“Brez estrogena je izginilo več kot 30 odstotkov vseh dopaminskih nevronov v glavnem predelu možganov, ki proizvaja nevrotransmiter dopamin,“ je povedal doktor D. Eugene Redmond mlajši, profesor psihiatrije in nevrokirurgije ter direktor programa za presaditev in regeneracijo nevronov.
Do odkritja je prišlo po tem, ko je ekipa pod vodstvom Redmonda opicam odstranila jajčnike, s čimer je v njihovem telesu zmanjkalo estrogena in drugih gonadnih hormonov. V desetih dneh so v možganih izginili ključni nevroni, ki ščitijo pred Parkinsonovo boleznijo. Po 30 dneh je kazalo, da so celice trajno izgubljene, a so znanstveniki z dodajanjem estrogena v desetih dneh regenerirali celice.
Redmond je dejal, da so v študiji uporabili opice, ker imajo menstrualne cikle in številne druge podobnosti z ljudmi. Raziskovalce so zanimale spolne razlike v dopaminskih nevronih v predelu substantia nigra v srednjih možganih, katerih uničenje je povezano s Parkinsonovo boleznijo in demenco.
Študija je bila objavljena v decembrski številki revije The Journal of Neuroscience.
PREBERITE TUDI: Kako se možgani spremenijo med perimenopavzo