Uživanje ultraobdelanih živil, kot so gazirane pijače, predelano meso in sladki ali slani pakirani prigrizki, sploh pa veganski nadomestki mesa, je povezano s hitrejšim biološkim staranjem, ki se meri s 36 krvnimi biomarkerji.

Prejšnje študije so poročale o povezavi med uživanjem večjih količin UPH (ultra procesirana hrana) in nekaterimi merami zgodnjega biološkega staranja, kot so krajša dolžina telomerov, upad kognitivnih sposobnosti in šibkost, vendar je ta povezava doslej v veliki meri neraziskana, vključno s tem, kako natančno UPH škoduje zdravju.

Da bi preučili povezavo med uživanjem UPF in biološkim staranjem, so raziskovalci opravili presečno analizo 22.495 udeležencev (povprečna kronološka starost 55,6 leta; 52 % žensk) iz študije Moli-sani v Italiji, ki so bili zajeti med letoma 2005 in 2010.

Uživanje hrane je bilo ocenjeno z vprašalnikom o pogostosti uživanja hrane, ki je zajemal 188 različnih živil, od katerih je bilo vsako razvrščeno v eno od štirih skupin glede na stopnjo predelave, od nepredelanih živil, kot so sadje, zelenjava, meso in ribe, do UPH.

Vnos UPH je bil določen glede na težo z uporabo razmerja med UPH in skupno težo živil in pijač (g/d), udeleženci pa so bili razvrščeni v petine po spolu glede na delež UPH v skupnem vnosu živil. Kakovost prehrane je bila ocenjena tudi s pomočjo ocene mediteranske prehrane.

Biološka starost je bila izračunana s pristopom globoke nevronske mreže na podlagi 36 biomarkerjev v krožeči krvi, analizirana pa je bila povprečna razlika med povprečno biološko in kronološko starostjo.

Ugotovitve

Povprečna razlika med biološko in kronološko starostjo udeležencev je bila -0,70 leta. Večji vnos UPH je bil povezan s pospešenim biološkim staranjem v primerjavi z najmanjšim vnosom (regresijski koeficient, 0,34; 95 % CI, 0,08-0,61), pri čemer je bila povprečna razlika med biološko in kronološko starostjo -4,1 leta oziroma 1,6 leta pri tistih z najmanjšim in največjim vnosom.

Povezava med uživanjem UPH in biološkim staranjem je bila nelinearna (P = ,049 za nelinearnost). Povezava je bila močnejša pri moških kot pri ženskah, vendar to ni bilo statistično značilno. Vključitev ocene mediteranske prehrane v model je povezavo nekoliko oslabila, in sicer za 9,1 %, kar pomeni, da je slaba prehranska vsebnost verjetno pojasnila majhen del osnovnega mehanizma.

“Naši rezultati so pokazali, da je bila povezava med UPF in biološkim staranjem šibko pojasnjena s slabo prehransko sestavo teh visoko predelanih živil, kar nakazuje, da bi na biološko staranje lahko vplivale predvsem nehranilne lastnosti živil, ki vključujejo spremenjeno matrico živil, kontaktne materiale in neooblikovane spojine,” so zapisali avtorji.

Študija je bila objavljena v reviji The American Journal of Clinical Nutrition.

PREBERITE TUDI:

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj