… takrat začne res dobro proizvajati melatonin (hormon spanja) in če to zamudimo, se ga proizvede manj, kar vodi v slabši spanec. Pozne ure pa imajo še druge negativne učinke – med drugim je to lahko razlog, da se redimo ali ne moremo shujšati.
V raziskavi so namreč ugotovili, da kasneje, kot ljudje hodijo spat in manj, kot spijo, več maščobnih oblog imajo. Bioritem človeka namreč vpliva tudi na metabolizem in apetit in če hodite pozno spat, upočasnite metabolizem. Dodatna posledica premalo spanja – poleg stresa, živčnosti ipd. – je tudi povečan apetit in premalo energije, zaradi česar se pogosto odpovemo tudi vadbi.
Zato se zvečer namesto poznega prigrizka pred računalniškim ali TV ekranom raje odločite za spanje. Ob 22h ali še malo prej ugasnite vse luči in raje prižgite svečo (njena svetloba pomirja, umetna svetloba zbuja in nas dela anksiozne) in pomirjajočo 'ambient' glasbo. Tako se boste zazibali v kakovosten spanec, naslednji dan pa se boste zbudili veliko bolj spočiti, pozitivno naravnani in polni energije. Dodatni plus? Pojedli boste manj in imeli dovolj energije tudi za rekreacijo!
Takrat začne res dobro proizvajati melatonin (hormon spanja) in če to zamudimo, se ga proizvede manj, kar vodi v slabši spanec. Se strinjam, sčasoma si sposoben bedeti cel dan, ker si tega vajen.