Test detergentov za pranje občutljivega perila: negujejo, a slabo očistijo

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so testirali detergente za občutljivo perilo. Rezultati testa so pokazali, da detergenti za občutljivo perilo ne omogočajo učinkovitega odstranjevanja madežev med pranjem v srednje trdi vodi. Kljub prilagojenim merilom niti en detergent ni dosegel niti povprečne ocene za učinkovitost pranja z uporabljenimi madeži, eden pa je pri tem merilu ostal celo na oceni nezadovoljivo.

Volnena ali svilena oblačila je treba vedno prati posebej, saj bi pri pranju skupaj z drugimi materiali lahko prišlo do hitrejšega propadanja oziroma uničevanja tkanine. V navodilih za uporabo pralnega stroja je treba preveriti največjo količino perila za eno pranje pri izbranem programu. Ko je govora o občutljivem perilu, je priporočena količina najmanjša in tudi v strojih z največjim bobnom običajno ne presega dveh kilogramov.

V fizičnih in spletnih trgovinah so sodelavci Zveze potrošnikov Slovenije kot običajni potrošniki kupili enajst detergentov za pranje občutljivega perila, ki na embalaži omenjajo tudi volno in svilo. Poslali so jih v akreditiran laboratorij, kjer so učinkovitost detergentov preverili s številnimi testi. Vsa pranja so izvajali s programom volna v srednje trdi vodi (14 °dH) s temperaturo 30 °C in hitrostjo ožemanja 600 vrtljajev na minuto.

Pena za zaščito

Učinkovitost pranja je na splošno odvisna od temperature vode, mehanskega mencanja in kemičnih učinkovin v pralnem sredstvu. Pri pranju občutljivega perila so vsi omenjeni dejavniki na najnižji ravni, zaradi česar je učinkovitost odstranjevanja madežev slabša kot pri pranju manj občutljivega perila. Primerjava z običajnimi detergenti je zato skoraj nesmiselna. Pri ocenjevanju učinkovitosti odstranjevanja beljakovinskih, mastnih in obarvanih madežev že z manj strogimi kriteriji noben od izdelkov ni dosegel dobre ocene.

Ob nizki temperaturi vode imajo kemijsko manj agresivna pralna sredstva za občutljivo perilo pomembno lastnost: med pranjem ustvarjajo peno, ki mehansko mencanje naredi nežnejše in na ta način zmanjšuje poškodbe vlaken.

Čeprav detergenti za občutljivo perilo niso najbolj učinkoviti pri odstranjevanju madežev, na Zvezi potrošnikov Slovenije močno odsvetujejo uporabo običajnih sredstev za barvno ali belo perilo, saj lahko vsebujejo učinkovine, ki poškodujejo naravna vlakna.

Nego opravljajo (zelo) dobro

Če detergenti za občutljivo perilo niso prav posebej primerni za odstranjevanje madežev, pa je drugače, ko govorimo o negi perila. Preverili so, kako se izkažejo pri beljenju, razbarvanju, krčenju in poškodbah vlaken na perilu. Z redkimi izjemami so se pri teh preizkusih vsi vzorci izkazali z najmanj dobro oceno. Razlike med posameznimi vzorci niso posebej velike..

Test in rezultate testa lahko preverite na spletni strani ZPS. Rezultati primerjalnega testiranja so prosto dostopni članom Zveze potrošnikov Slovenije, za nečlane je vsebina plačljiva.

Splošni nasveti za pranje volnenega perila:

  1. V pralnem stroju ga lahko peremo samo s programom volna.
  2. Vedno je treba uporabiti samo namenska pralna sredstva.
  3. Volnenega perila nikoli ne centrifugiramo ali likamo.
  4. Mokrega perila ne obešamo na obešalnike ali vrvi, ampak ga posušimo poravnanega na ravni površini, na brisači.
  5. Volno peremo čim bolj poredko. Priporočljivo je predvsem čiščenje z zračenjem na svežem zraku.
  6. Pomembno je, da se zavedamo posebnosti pranja občutljivega perila. Izberimo ustrezno pralno sredstvo in postopek pranja po potrebi prilagodimo.

PREBERITE TUDI: Črni poper bo za vedno spremenil, kako perete perilo

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj