Se vam kdaj zgodi, da ste pojedli že dovolj, da bi po vseh pravilih morali biti siti, pa se kar ne počutite tako in bi jedli in jedli in jedli … tako pademo v začarani krog prenajedanja in še preden se dobro zavemo, ugotovimo, da smo se zredili in da se ne počutimo dobro.
Le kaj se dogaja in katera je ta hrana?
Jajčni beljaki
Idealen zajtrk, a nikar ne zavrzite rumenjakov. Kupite ekološko pridelana jajca proste reje, ki so tudi živalim prijaznejša, predvsem pa bolj zdrava, in pojejte cela. Rumenjak je tisti, ki vam bo dal občutek sitosti, poleg tega vsebuje vrsto koristnih snovi: lecitin, vitamine, minerale.
Sadni jogurt
Ste dejansko že kdaj pogledali, koliko sladkorja vsebujejo ti jogurti in kako bizarno malo sadja? Kako deluje sladkor, pa vemo (bum – dvig inzulin – in bum – padec inzulina). Če hočete jesti jogurt, kupite grškega, ki ne vsebuje sladkorja in ima zelo malo maščob, ter vanj dodajte sveže narezano sadje, oreščke in (naravne, nesladkane) kosmiče.
Sok
Sadje vsebuje veliko sladkorja in problem sokov je, da ne vsebujejo vlaknin, ki jih sadje, zato lahko povzročijo nagel dvig in padec sladkorja. Če vsebujejo še dodan sladkor – in to jih večina – je katastrofa popolna. Namesto sokov raje jejte sveže sadje ali si naredite smoothie.
Predelane, sladkane žitarice
Poleg tega, da v glavnem vse temeljijo na pšenici, so tudi polne sladkorja. To je vse prej kot zdrav obrok, zato si raje omislite zgoraj omenjeni jogurt s sadjem, oreščki in kosmiči.
Slani prigrizki
Preste, ribice ipd. Bela moka in nekajkrat preveč soli. Če k temu dodamo še dejstvo, da mnogi pogosto ne ločijo lakote od žeje in namesto po kozarcu vode ali čaja posežejo po hrani, je jasno, kam vodi grizljanje slanih prigrizkov. Poleg tega si po slanem zaželimo sladko in ko dobimo to, spet slano … začaran krog je sklenjen. Tudi praženi oreščki niso dobra izbira, saj maščobe v njih zaradi pregrevanje niso več zdrave, temveč nezdrave.
(Bel) pšenični kruh
Ena najboljših odločitev, ki jih lahko sprejmete, je, da pšenico in vse izdelke, ki jo vsebujejo, izločite iz jedilnika. Današnja pšenica ni senca tega, kar je bila pred 100 leti in več. Bel kruh ima visok glikemični indeks, kar povzroči hiter poskok vašega krvnega sladkorja in nato padec in takoj smo spet lačni – in izčrpani. Kupite polnozrnati kruh, ki ne vsebuje pšenice, ima pa veliko vlaknin – in še tega jejte čim manj.
Kaj jesti?
Oh, veliko. Surovo mleko in mlečne izdelke, jajca, zelenjavo, ekološko meso proste reje, grški jogurt; nepražene oreščke; svežo in rahlo skuhano zelenjavo; enolončnice kot je npr. ričet in mešane zelenjavne juhe; mastne ribe, zdrave maščobe … Celo pico lahko jeste in to tako brez testa (recept za pico s podlago iz bučk).