Zakaj kličete v podjetje? Preprosto:

  • če se prijavljate na razpis podjetja, potrebujete več informacij, da boste delodajalcu lahko ponudili to, kar potrebuje;
  • če želite podjetju poslati ponudbo brez razpisa, imate predlog za poslovno sodelovanje oz. projekt. Želite govoriti z osebo, odgovorno za področje, kjer bo vaša ponudba prinesla največ koristi. V interesu podjetja je torej, da želite govoriti s pravo osebo.

"Hladni klic v podjetje" − uporaben pri metodi usmerjenega komuniciranja z delodajalci

Klic je namenjen pridobitvi imena, priimka in direktnega telefona osebe, ki vas zanima – vodje oddelka, kjer bi želeli delati. Številka podjetja, ki jo najdete v imeniku ali na internetu, navadno vodi do vratarja ali poslovne sekretarke podjetja. Vaš klic bo tekel nekako takole: "Dober dan, (moje ime in priimek) pri telefonu. Bi mi lahko, prosim, povedali, kdo vodi nabavni oddelek? Rad bi mu namreč poslal predlog za sodelovanje."

Telefonistu podjetja ne omenite, da ste iskalec zaposlitve, če ni potrebno. Pogovarjajte se z njim, kot da bi bili poslovni partner podjetja. Če boste povedali, da kličete zaradi zaposlitve, vas bo verjetno takoj prevezal v kadrovski oddelek.

Če vas telefonist vpraša za namen klica, mu povejte, da imate poslovni predlog za izbrano osebo (kar je res, morebitna zaposlitev je poslovno sodelovanje s podjetjem). Če se le da, izvejte ime in priimek osebe, ki vas zanima. Včasih vas bo telefonist hotel povezati naprej, ne da bi vam povedal ime osebe, ki vas zanima. Nerodno bi bilo, da vam ta oseba reče, da jo pokličete pozneje, vi pa ne veste, koga naj pokličete.

Kako s tajnicami?

Delo tajnic je med drugim tudi filtriranje sporočil in telefonskih klicev svojih nadrejenih; na tem področju so zelo uspešne. Tajnici se je pogosto dobro ogniti, zato pokličite pred 8. uro ali po 17. uri, saj je v tem času navadno ni v službi. Morda bo na telefonski klic odgovorila kar oseba, ki jo želite. Kadar se na vaš klic oglasi tajnica, se predstavite in pozdravite. Če vas vpraša, kaj želite, lahko pač pojasnite ali pa poveste, da bi raje govorili s klicanim. Pogosto boste slišali odgovor: "Je zaseden, nedosegljiv, odsoten ipd." Vztrajajte; vprašajte, kdaj bo klicani dosegljiv oz. ali lahko govorite z njegovim namestnikom. Če vas zaprosi, da pustite svoje ime in telefonsko številko, ju pustite, povejte pa tudi, da boste poklicali pozneje. Pobuda naj ostane na vaši strani.

Cilj klica je pridobitev imena in priimka kontaktne osebe, lahko pa se vam zgodi, da vas povežejo neposredno do osebe, ki jo iščete. V tem primeru morate imeti pripravljeno svojo klicno šablono – torej kratek govor, ki o osebi na drugi strani vzbudil zanimanje za vas kot sodelavca.
 

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj