Znanstveniki so pomanjkanje spanca povezali z vrsto zdravstvenih težav, od povečanja telesne teže do oslabljenega imunskega sistema.
Če ste kdaj preživeli noč, v kateri ste se premetavali in obračali, že veste, kako se boste počutili naslednji dan – utrujeni, razdražljivi, željni nezdrave hrane in slabo razpoloženi. A če ne spite najmanj 7 do 9 ur na noč, se ne boste le počutili omotični in slabe volje – dolgoročni učinki pomanjkanja spanja so zelo resni.
Učinki pomanjkanja spanja na telo
Osrednji živčni sistem
Osrednji živčni sistem je glavna informacijska avtocesta vašega telesa. Spanje je nujno za njegovo pravilno delovanje, vendar kronična nespečnost moti pošiljanje in obdelavo informacij v telesu.
Verjetno boste imeli tudi večje težave s koncentracijo ali učenjem novih stvari. Signali, ki jih pošilja vaše telo, povzročajo zakasnele reakcije, kar zmanjša vašo koordinacijo in poveča tveganje za nesreče. Pomanjkanje spanja negativno vpliva tudi na vaše duševne sposobnosti in čustveno stanje. Lahko se počutite bolj nestrpni ali nagnjeni k spremembam razpoloženja. Lahko tudi ogrozi procese odločanja in ustvarjalnost.
Lahko se tudi zgodi, da boste med dnevom doživeli mikrospanje. Med temi epizodami boste za nekaj sekund zaspali, ne da bi se tega zavedali. Mikro spanje je zanesljiv vir, ki ga ne morete nadzorovati in je lahko zelo nevarno, če vozite. Lahko vas tudi naredi bolj dovzetne za poškodbe, če na delovnem mestu upravljate težka strojna oprema in imate epizodo mikro spanja.
Imunski sistem
Med spanjem vaš imunski sistem proizvaja zaščitne snovi, ki se borijo proti okužbam, kot so protitelesa in citokini. Te snovi uporablja za boj proti tujim vsiljivcem, kot so bakterije. Nekateri citokini pomagajo tudi pri spanju, saj imunski sistem učinkoviteje brani telo pred boleznimi.
Pomanjkanje spanja preprečuje, da bi imunski sistem okrepil svoje moči. Če ne spite dovolj, vaše telo morda ne bo sposobno ubraniti se vsiljivcev; prav tako pa boste morda potrebovali več časa, da si opomorete od bolezni. Dolgotrajno pomanjkanje spanja poveča tudi tveganje za kronične bolezni, kot so sladkorna bolezen in bolezni srca.
Dihalni sistem
Med spanjem in dihalnim sistemom obstaja dvosmerna povezava. Nočna motnja dihanja, imenovana obstruktivna apnea v spanju (OSA), moti spanje in zmanjša kakovost spanja.
Če se ponoči večkrat zbujate, lahko to povzroči pomanjkanje spanja, zaradi česar ste bolj dovzetni za okužbe dihal, kot sta prehlad in gripa. Pomanjkanje spanja lahko poslabša tudi obstoječe bolezni dihal, kot so kronične pljučne bolezni.
Prebavni sistem
Poleg prekomernega prehranjevanja, sploh z nezdravo hrano, in pomanjkanja telesne aktivnosti, je pomanjkanje spanja še en dejavnik tveganja za nastanek prekomerne telesne teže in debelosti. Spanje vpliva na raven dveh hormonov, leptina in grelina, ki uravnavata občutek lakote in sitosti.
Leptin možganom sporoča, da ste dovolj pojedli. Brez dovolj spanja možgani zmanjšajo raven leptina in povečajo raven grelina, ki spodbuja apetit. Nihanje teh hormonov pojasni nočno prehranjevanje ali razlog, zakaj nekdo pozno ponoči preveč jé.
Pomanjkanje spanja povzroči tudi preveliko utrujenost za telesno aktivnost. Sčasoma lahko zmanjšana telesna aktivnost povzroči dodatno nabiranje odvečne telesne maščobe, ker ne porabljate dovolj kalorij in ne gradite mišične mase.
Pomanjkanje spanja povzroči tudi, da vaše telo po zaužitju hrane izloča manj inzulina. Inzulin pomaga zniževati raven sladkorja (glukoze) v krvi. Pomanjkanje spanja zmanjša tudi telesno toleranco za glukozo in je povezano z insulinsko rezistenco.
Srčno-žilni sistem
Spanje vpliva na procese, ki ohranjajo zdravo srce in žile, vključno s tistimi, ki vplivajo na raven sladkorja v krvi, krvni tlak in vnetne procese. Igra tudi pomembno vlogo pri sposobnosti telesa, da zdravi in obnavlja krvne žile in srce.
Ljudje, ki ne spijo dovolj, so bolj nagnjeni k srčno-žilnim boleznim. Ena analiza je povezala nespečnost s povečanim tveganjem za srčni napad in možgansko kap.
Endokrini sistem
Proizvodnja hormonov je odvisna od spanja. Za proizvodnjo testosterona potrebujete vsaj 3 ure neprekinjenega spanja, kar je približno čas vašega prvega REM-faze. Prebujanje ponoči zavira proizvodnjo hormonov.
To prekinjanje lahko vpliva tudi na proizvodnjo rastnega hormona, zlasti pri otrocih in mladostnikih. Ti hormoni pomagajo telesu graditi mišično maso in obnavljati celice in tkiva, poleg drugih rastnih funkcij.
Hipofiza sprošča rastni hormon skozi ves dan, vendar ustrezen spanec in telesna vadba prav tako pomagata pri sproščanju tega hormona.
Druge motnje, ki vplivajo na nespečnost
Motnje spanja lahko otežujejo kakovosten spanec ponoči. Povečajo lahko tudi tveganje za zgoraj navedene učinke pomanjkanja spanja na telo. Nekaj najpogostejših vrst motenj spanja:
- obstruktivna apnea
- narkolepsija
- sindrom nemirnih nog
- motnje cirkadianega ritma
Če imate katere od teh težav, se seveda lotite njih reševanja pri ustreznih strokovnjakih.
Skratka, naredite vse, kar lahko, da boste dovolj in kakovostno spali – predvsem (med drugim) ne delajte napak, s katerimi si sami poslabšujete kakovost spanca.
PREBERITE TUDI:
- Pomanjkanje spanja povzroči, da možgani začnejo jesti same sebe
- Pomanjkanje spanja pospešuje staranje
- Pomanjkanje spanja lahko povzroči diabetes
- Pomanjkanje spanja poveča nevarnost za srčni infarkt
- Pomanjkanje spanja zavira hujšanje
- Pomanjkanje spanja manjša možgane
- Nezdravi vzorci spanja vodijo v nastanek glavkoma
- Takole nam nereden urnik spanja uniči zdravje
- Spanje za vikend ne odtehta pomanjkanja spanja čez teden