Da so umetna sladila zelo škodljiva, na Planetu Lepote opozarjamo že lep čas – in to ne velja le za aspartam. Nova študija namreč razkriva, katere vse zdravstvene težave povzroča sukraloza. Te so tako alarmantne, da bi jo morali vsi nemudoma prenehati uživati.
Raziskovalci so izvedli vrsto laboratorijskih poskusov, v katerih so človeške krvne celice in črevesno tkivo izpostavili sukralozi. Ugotovitve temeljijo na prejšnjih raziskavah, ki so sukralozo povezovale s poškodovanjem črevesja.
Raziskovalci so ugotovili, da sukraloza povzroča razpadanje DNK, zaradi česar so tisti, ki jo uživajo, neprimerljivo bolj izpostavljeni tveganju za razne bolezni. Prav tako so povezali sukralozo s sindromom puščajočega črevesja, ki pomeni, da se sluznica črevesja obrablja in postaja prepustna. Simptomi so pekoč občutek, boleča prebava, driska, plini in napihnjenost.
Kadar snov poškoduje DNK, pravimo, da je genotoksična. Raziskovalci so ugotovili, da pri uživanju sukraloze v telesu nastaja snov, imenovana sukraloza-6-acetat, ki je po novi študiji genotoksična. Raziskovalci so odkrili tudi, da so količine sukraloza-6-acetata v sledovih v izdelkih, ki so na voljo v prosti prodaji, tako visoke, da bi presegle varnostne ravni, ki so trenutno dovoljene v Evropi.
“Čas je, da ponovno preučimo varnost in regulativni status sukraloze, saj je čedalje več dokazov, da predstavlja veliko tveganje. Če nič drugega, spodbujajmo ljudi, naj se izogibajo izdelkom, ki vsebujejo sukralozo,” je v izjavi dejala raziskovalka Susan Schiffman, doktorica znanosti, izredna profesorica biomedicinske tehnike na državni univerzi v Severni Karolini. “To je nekaj, česar ne bi smeli uživati.”
FDA – jasno – trdi, da je sukraloza varna, in jo opisuje kot 600-krat slajšo od namiznega sladkorja, uporablja pa se v “pecivu, pijačah, žvečilnih gumijih, želatini in zamrznjenih mlečnih sladicah”.
“Da bi določila varnost sukraloze, je FDA pregledala več kot 110 študij, namenjenih ugotavljanju morebitnih toksičnih učinkov, vključno s študijami o reproduktivnem in živčnem sistemu, rakotvornosti in presnovi,” je agencija pojasnila na svoji spletni strani. “FDA je pregledala tudi klinične študije na ljudeh, ki so obravnavale presnovo in učinke na bolnike s sladkorno boleznijo.”
Raziskava z naslovom “Toksikološke in farmakokinetične lastnosti sukraloza-6-acetata in njegove matične sukraloze: in vitro presejalni testi” je bila objavljena v znanstveni publikaciji Journal of Toxicology and Environmental Health.
PREBERITE TUDI: