V nedavni študiji, objavljeni v reviji Environment International, je skupina raziskovalcev iz Združenih držav Amerike preučevala prisotnost kovin v tamponih, ki jih običajno uporabljajo ženske med menstruacijo.

V študiji so testirali 30 tamponov iz 18 proizvodnih linij in 14 blagovnih znamk na prisotnost 16 kovin ali metaloidov ter primerjali koncentracije kovin glede na značilnosti tamponov.

Ozadje

Skoraj 50 % svetovnega prebivalstva je ženskega spola in ima menstruacijo. Menstruacija se v povprečju začne pri 12 letih in traja do menopavze, ki nastopi pri približno 50 letih; posameznice, ki imajo menstruacijo, pa v povprečju krvavijo štiri dni v vsakem menstrualnem ciklu, ki nastopi vsakih 29 dni.

Velik del posameznic, ki imajo menstruacijo, za obvladovanje krvavitve uporablja tampone. Tamponi so čepki iz viskoze, bombaža ali umetnega rajona, ki se vstavijo v nožnico, kjer absorbirajo menstrualno kri.

Glede na to, da v ZDA tampone uporablja od 52 % do 86 % žensk, ki imajo menstruacijo, je pomembno razumeti, ali lahko uporaba tamponov povzroči sistemsko izpostavljenost kemikalijam, saj je vaginalno tkivo zelo vpojno.

V prejšnjih študijah so v tamponih odkrili različne kemikalije, vključno s policikličnimi aromatskimi ogljikovodiki, parabeni, hlapnimi organskimi spojinami, dioksini itd. Vendar je bilo le malo študij, ki bi preučevale morebitno izpostavljenost kovinam prek tamponov.

O študiji

V pričujoči študiji so raziskovalci želeli izmeriti koncentracije 16 kovin v 14 blagovnih znamkah tamponov. Preučevali so prisotnost naslednjih kovin v tamponih: arzen, barij, kalcij, kadmij, kobalt, krom, baker, železo, živo srebro, mangan, nikelj, svinec, selen, stroncij, vanadij in cink.

Skupaj je bilo testiranih 30 vzorcev petih različnih vpojnosti, ki so predstavljali 18 proizvodnih linij (različni tamponi iste blagovne znamke) in 14 blagovnih znamk. Vzorci so vključevali najbolje prodajane blagovne znamke v spletnih maloprodajnih trgovinah in “blagovne znamke trgovin”, ki pripadajo nekaterim velikim maloprodajnim verigam v ZDA. Tamponi so bili kupljeni tudi pri spletnih prodajalcih v Grčiji in Združenem kraljestvu.

Tamponi, izbrani za to analizo, so vključevali različne kombinacije blagovne znamke, linije izdelkov in vpojnosti: sedem izdelkov, označenih kot ekološki (pri čemer je treba opozoriti, da za tampone ne obstaja pravna opredelitev “ekološki”), štiri izdelke, kupljene zunaj ZDA, pet izdelkov blagovne znamke trgovine (izdelki z blagovno znamko trgovine ali izdelani posebej za to trgovino) in sedem izdelkov brez plastičnega aplikatorja (brez aplikatorja ali z aplikatorjem iz kartona).

Raziskava je preizkusila osem izdelkov z vpojnostjo “Regular”, enajst z vpojnostjo “Super”, štiri z vpojnostjo “Super Plus” in enega z vpojnostjo “Ultra”.

Tamponi so običajno sestavljeni iz vpojnega jedra, ki je pri nekaterih tamponih obdano z zunanjo prevleko iz netkanega materiala, na katero je pritrjena vrvica, ki omogoča odstranjevanje. Če so bili prisotni, so bili odvzeti vzorci vpojnega jedra in zunanjega pokrova. Vzorci so bili kislinsko razgrajeni, vsi vzorci pa so bili obdelani v dvojniku.

Koncentracije vseh kovin so bile testirane z masno spektrometrijo z induktivno sklopljeno plazmo, čeprav je bila za merjenje koncentracije živega srebra uporabljena nekoliko drugačna metoda kot za druge kovine. Izračunani sta bili meja zaznavnosti metode in meja kvantifikacije metode.

Opisane so bile porazdelitve koncentracij kovin v tamponih in ocenjena je bila heterogenost koncentracij kovin v tamponih. Raziskovalci so tudi primerjali variabilnost koncentracij kovin znotraj tamponov z variabilnostjo med tamponi.

Poleg tega so bile mediane vrednosti koncentracij kovin v tamponih uporabljene za primerjavo variabilnosti med neekološkimi in ekološkimi tamponi, med tamponi z aplikatorjem iz kartona ali brez njega in s plastičnim aplikatorjem, med tamponi trgovskih in blagovnih znamk ter med tamponi, kupljenimi v ZDA, in tistimi, kupljenimi v Združenem kraljestvu ali Grčiji.

Rezultati

Študija je pokazala prisotnost vseh 16 kovin v vrsti široko dostopnih vrst in znamk tamponov, ki so jih testirali.

Več strupenih kovin, kot so kadmij, svinec in arzen, so našli v znatnih koncentracijah, vendar prisotnost živega srebra in kroma ni bila velika. Kalcij in cink sta bila najdena v višjih koncentracijah v primerjavi z drugimi kovinami. Variabilnost koncentracij kovin znotraj tampona je bila majhna, vendar je bila variabilnost med različnimi vrstami in blagovnimi znamkami tamponov velika.

Koncentracije kovin so se precej razlikovale tudi glede na značilnosti tamponov, na primer med neekološkimi in ekološkimi tamponi, med blagovnimi znamkami in blagovnimi znamkami iz trgovine ter med tamponi, kupljenimi v Združenem kraljestvu ali Evropi, in tamponi, kupljenimi v ZDA.

Zaskrbljujoča je bila prisotnost svinca v vseh tamponih, ki so bili testirani v študiji. Izplavljanje svinca v krvni obtok lahko privede do njegovega odlaganja v kosteh, kjer nadomesti kalcij in se lahko dolgo časa zadržuje v telesu. Znano je tudi, da že nizke vsebnosti svinca toksično vplivajo na nevrološko zdravje in vedenje, pa tudi na zdravje ledvic, razmnoževanja, imunologijo, srce in ožilje ter razvoj.

V študiji so bili obravnavani tudi toksični učinki drugih kovin, ki so bile odkrite v vzorcih tamponov. Do onesnaženja tamponov s temi kovinami lahko pride v fazi proizvodnje, z usedanjem v ozračje ali z odpadnimi vodami pri proizvodnji surovin. Do tega lahko pride tudi med proizvodnim procesom ali z izdelki, ki so namenoma dodani tamponom za protimikrobni učinek, mazanje ali nadzor vonja.

Zaključek

Na splošno študija poroča, da širok nabor tamponov, ki se prodajajo prek spletnih trgovcev ali velikih trgovskih verig v ZDA, Združenem kraljestvu in Evropi, vsebuje od sledov do znatnih količin 16 kovin, od katerih ima večina toksične učinke na telo.

Glede na to, da se te kovine med uporabo lahko izločajo in absorbirajo v telo skozi vaginalni epitelij ter neposredno vstopajo v krvni obtok, so za potrditev teh ugotovitev potrebne nadaljnje raziskave, po katerih so za proizvodnjo tamponov potrebni strogi proizvodni predpisi.

Opomba: V članku niso navedene konkretne blagovne znamke tamponov, ki vsebujejo kovine, saj prvotna študija, ki jo povzema, teh informacij ni razkrila, kar si lahko razlagamo kot ščitenje proizvajalcev, ki vedoma – če ne celo namenoma –zastrupjanjo ženske.

PREBERITE TUDI: V ženskih higienskih proizvodih se nahajajo strupene kemikalije

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj