Ljudje, ki imajo otroke, so, povsem razumljivo, povsem v svojem svetu. Vsak dan jim gre po glavi tisoč skrbi in vprašanj. Istočasno so na svojega otroka, ki ga imajo zelo radi, neizmerno ponosni, kar je tudi pravilno. Žal pa smo ljudje narejeni tako, da smo med seboj tekmovalni in ta lastnost se je s prihodom socialnih omrežij še povečala. Nehote se ljudje na socialnih omrežjih preveč razkrivajo. S tem pa tudi svoje otroke.
PREBERITE TUDI: 7 stvari, ki jih na Facebooku raje ne objavljaj
PREBERITE TUDI: 7 stvari, ki jih na Facebooku raje ne objavljaj
1. Starši, ki na socialna omrežja v enem dnevu objavijo tisoč in eno sliko svojega otroka
Da, začnimo kar z njimi. Seveda je razumljivo, da so ljudje na svoje otroke neizmerno ponosni in da bi svojo navdušenost zato radi delili s svetom in jim pokazali lepoto in nagajivost svojega malčka. Žal nekatere pri tem zelo zanese in kmalu se zgodi, da se starš z otrokom sploh ne zna več igrati in ukvarjati, temveč razmišlja le še o tem, kako ga bo fotografiral in kje bo sliko objavil (potem pa seveda sledi zbiranje všečkov). Žalostno.
2. Starši, ki verjamejo in delijo lažne informacije – paničarji
V želji, da bi rešili svet, druge prijatelje in njihove otroke, so starši vse prevečkrat preveč prestrašeni in preveč naivni. Zato se pojavi neumorno deljenje napačnih informacij. Informacije o belih kombijih, ki so večkrat nepreverjene in lažne ter med prebivalstvom povzročijo nepotrebno paniko, niso potrebne. Naslednjič, ko se bo res kaj takega zgodilo, pa nihče več ne bo verjel resnosti situacije. Da ne omenjamo lažnih novic, ki vas opozarjajo na tipa, ki vam bo ukradel slike ali vaš profil. Taki ljudje delajo paniko, še preden informacijo dobro preverijo. Poleg tega – ali ni zanimivo, kako se ljudje bojijo, da bi jim nekdo ukradel slike, ki so jih sami predali širnemu svetu?
3. Starši, ki radi delijo nasvete – vsevedi
Jasno – vsak je zase prepričan, da je najboljši starš in more svoja znanja deliti z vsemi drugimi. Tak tip Facebook uporabnika rad komentira slike drugih otrok ali objav, kjer jim svetuje (soli pamet) z nasveti, za katere jih ni nihče vprašal. Radi provocirajo z vprašanji, ki namigujejo na to, da nihče drug, razen njih, nima pojma o pojmu.
4. Starši, ki mnogo preveč povedo o sebi in svojemu otroku
Starši se o svojih otrocih in vzgoji le teh izjemno radi pogovarjajo – jasno, saj vzgoja in starševstvo nikakor nista lahki nalogi. Ker se to dandanes premalo počne zunaj, na sprehodih in s prijatelji, ljudje to svojo potrebo udejanjajo na socialnih omrežjih. Z veseljem komentirajo druge objave in delijo premnoge občutljive in osebne informacije. Prebava v nosečnosti, kakanje otroka, seksualne navade po porodu, obnašanje tašče in mnoge druge informacije, ki jih (večinoma ženske) z veseljem delijo s širnim svetom. Medtem, ko komentirajo objave raznih blogerjev in portalov (jim ni jasno, da njihovega komentarja pravzaprav nihče ne prebere)? So pač stvari, ki morajo ostati znotraj družine in osebnega zdravnika. In pika.
5. Starši, ki se radi hvalijo
Objave srečne družinice, zaljubljenih staršev, nasmejanega otroka in mnogo objavljenih dosežkov svojega otroka so dejanja staršev, ki se izjemno radi hvalijo. Pri tem ne pozabijo niti komentirati slik in objav svojih prijateljev (in jim čisto mimogrede omeniti, da je njihov otrok shodil mnogo prej).
Nič ni narobe s tem, da želite določene stvari javno objaviti. Večina slik, dosežkov in zdravniških izvidov pa naj le ostane znotraj varnega doma.