V vsakdanjem življenju uspešnega poslovneža, sestavljenem iz poslovnih potovanj, stresnih sestankov, poslovnih večerov in časovnih stisk, bi pričakovali, da je skrb za zdravje pogosto v drugem planu.
Foto: flickr.com
Kljub temu pa raziskave kažejo, da se zdravje na lestvici vrednot podjetnikov in poslovnežev uvršča zelo visoko, celo na prvo mesto. Zdravstveni delavci in drugi strokovnjaki si prizadevajo, da bi zaposlenim na odgovornih mestih in menedžerjem privzgojili zdravju naklonjen življenjski slog, saj so ti pogosto ‘tempirani’ in pod stresom. Pogovarjali smo se z uspešnimi slovenskimi poslovneži, med katerimi je vse več takih, ki se zavedajo, da lahko za ohranitev zdravja in poslovnega uspeha največ storijo sami – s športom in zdravo prehrano.
Zdravje in posel gresta z roko v roki
Biti zdrav pomeni biti poln energije, se dobro počutiti in predvsem biti sposoben prenašati vsakodnevne stresne položaje brez večjih telesnih in mentalnih naporov. Po besedah Gregorja Tuša, inštruktorja fitnesa in osebnega trenerja več uspešnih poslovnežev in direktorjev, je zdravje ključnega pomena za uspešnega podjetnika, saj predstavlja temelj dolgoročnega uspešnega poslovanja. Gregor Tuš meni, da podjetnik z zdravstvenimi težavami ne more biti kos številnim izzivom, ki jih srečuje na poti do svojega cilja. Samo zdrav podjetnik je lahko uspešen podjetnik, je prepričan Tuš, ki dnevno trenira nekatere najuspešnejše slovenske podjetnike in jim svetuje. Vsem, ki jim primanjkuje časa za vadbo, po mnenju Tuša zadostuje vaditi trikrat na teden, če so treningi čez teden porazdeljeni enakomerno. Podobno je pri prehrani: obroki naj bodo razporejeni čez ves dan. Priporoča več manjših obrokov, od pet do šest dnevno, in sicer v enakomernih časovnih razmikih, npr. vsake tri ure. Pri počitku je pomemben spanec: treba je dovolj spati. Priporočljive so tudi občasne masaže, ki pomagajo pri sproščanju in obnovitvi po vadbi.
Psihofizična kondicija je nujen pogoj za učinkovito delo
Delovni tempo s prenapolnjenimi urniki, dolgotrajnimi sestanki, napornimi vožnjami, neurejenim prehranjevalnim ritmom daje ob pomanjkanju časa za zadostno zdravo telesno dejavnost pogosto občutek, da na spreminjanje okolja ne moremo vplivati. Toda zadnje raziskave Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa pričajo o spodbudnih rezultatih. Več kot tri četrtine anketiranih slovenskih direktorjev oz. direktoric v preteklem letu je namreč menilo, da njihovo zdravje in zdravje zaposlenih zelo vpliva na kakovost storitev, gospodarsko uspešnost podjetja, zadovoljstvo strank in kakovost izdelkov. V raziskavi je bilo ugotovljeno, da je med slovenskimi poslovneži vse več takih, ki se ukvarjajo s športom in pazijo na zdravo prehrano. Ob zdravem načinu življenja sta za njihovo delo nedvomno potrebni volja in disciplina. Zavedajo se, da sta za optimalen izkoristek dneva potrebna načrtovanje dejavnosti in dobra organiziranost dela. Tako jim ostanejo tudi trenutki za sprostitev in druženje ob športnih dejavnostih. Dobro počutje in zadovoljstvo s seboj sta ključ do uspeha, psihofizična kondicija pa nujen pogoj za učinkovito delo.
Kako naj si prezaposlen človek organizira dan
Promocija zdravega in športnega življenja v poslovnem svetu je pri nas sorazmerno novo področje. Osrednji cilj je boljše zdravje ljudi in s tem večja kakovost življenja, saj zadovoljen in zdrav delavec z boljšo delovno sposobnostjo in pozitivno naravnanostjo vrača podjetju vse tisto, kar je dobro za ustvarjanje večjega dobička ter dobrih poslovnih rezultatov. Osebni trenerji zaznavajo vse večje zavedanje o pomenu zdravja za posel, saj so izjemno zasedeni, zanimanje za njihove storitve med poslovneži pa je vse večje. Pogovarjali smo se z osebnim trenerjem Gregorjem Tušem, za katerega se odloča veliko podjetnikov predvsem zato, ker si želijo strokovno vodeno vadbo in bi radi, da čas in energija, ki jo vložijo v vadbo in organizacijo prehrane, vodita h kar največjim rezultatom. Ljudje, ki najamejo Tuša za osebnega trenerja, imajo običajno velike zahteve in pričakovanja.
V kratkem času pa si vse več poslovnežev, karieristov in podjetnikov želi opraviti t. i. menedžerski pregled, katerega čakalni seznami so vse daljši. “Metoda je nenadomestljiv pripomoček tako za zdrave kot za bolne v smislu potrditve in tudi opredelitve neželenih procesov. Zgodnja diagnoza – nato pa učinkovito zdravljenje z uradno medicino – je najcenejši način izvajanja preventive, kar še posebno potrebujejo ljudje, ki delajo veliko in stresno. To so predvsem poslovneži in menedžerji,” razlaga direktorica centra Diaten, d. o. o., v Celju Tanija Berger.