Če smo nenaspani, smo bolj občutljivi, razdražljivi; imamo težave z zbranostjo in spominom; oslabi nam imunski sistem; poveča se nevarnost, da zbolimo za različnimi boleznimi, vključno z rakavimi obolenji, boleznimi srca in diabetesom; poveča se nam apetit; namesto zdrave hrane nam paše nezdrava in bolj kalorična in še in še.

A ni pomembno le to, da spimo dovolj, temveč tudi, da spimo kakovostno. In eden (naj)pomembnejših pogojev za kakovosten spanec je spanje v (popolni) temi.

V raziskavi so udeleženci spali nekaj dni v popolni temi, nekaj dni v osvetljenem prostoru. Ko so spali, so jim raziskovalci merili vitalne znake, valovanje možganov, premikanje rok in nog ter količino melatonina v krvi (spalni hormon, ki je ponoči najvišji in je nujno potreben za kakovosten spanec). Zjutraj so jim zmerili še toleranco na glukozo.

PREBERITE TUDI: Pomanjkanje spanja pospešuje staranje

Ugotovili so, da spanje pri svetlobi, močno dvigne inzulinsko rezistenco, ki je temeljni rizični faktor za nastanek diabetesa. Poleg tega spanje ob svetlobi vpliva tudi na depresivno počutje; poveča nevarnst za bolezni srca in infarkt; debelost ter raka prostate in raka dojk, raven melatonina pa je nižja, kot je potrebna za kakovosten spanec.

Zatorej v prihodnje poskrbite, da boste prostor, kjer spite, zatemnili najbolj, kot ga lahko in/ali uporabite spalna očala. To je dobro tudi zato, da vas ne zbudi zgodnja jutranja svetloba, temveč se zbudite, ko ste dejansko naspani in spočiti. Predvsem pa nikar ne (za)spite ob prižganem TV ekranu, saj sevanje, ki ga ima, poskrbi za spanec najslabše možne kakovosti. Zvečer je čas za dobro knjigo ali sproščujočo meditacijo.

PREBERITE TUDI: 5 navad, ki uničujejo vaš spanec

Foto: pixabay

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj