Izpostavljanje UV sevanju, naj si bo to v solariju ali na soncu, povzroči generiranje prostih radikalov v telesu, ti ustvarjajo oksidativni stres, ki oslabi imunski sistem, padec imunskega sistema pa lahko pripelje do izbruha herpesa. Oksidativni stres je tudi sicer naš sovražnik številka 1; močno pospešuje staranje in povzroča vrsto bolezni, med drugimi tudi rakava obolenja. Poleg UV sevanja oksidativni stres povzročajo tudi kajenje, onesnaženost, uživanje alkohola in nezdrave hrane ter podobne znane škodljive razvade.
Oksidativnemu stresu pa se lahko tudi ognemo in sicer z uživanjem čim več različnih antioksidantov.

T celice se ob kontaktu s 'sovražnikom' delijo

Raziskovalci so identificirali fenomen, ki razloži učinke oksidativnega stresa na imunske celice. Ko tujek vstopi v naše telo – npr. virus ali drug patogen – se vrsta imunskih celic, imenovana T celice, aktivira in se začne izjemno hitro deliti in podvrsta teh celic (CD8+ T) izloči virus tako, da ubije okužene celice. Druga vrsta celic (CD4+ T) koordinira imunski odziv na vse vrste patogenov – gre za 'generale' v vojski imunskega sistema.

A preden se T celice lotijo virusa, lahko mine cel teden, ker je na začetku premalo njih sposobnih prepoznati določen patogen. Šele ko so imele kontakt s sovražnikom, se prve celice začnejo deliti in delati svoje klone. Delijo se vsakih 8 do 12 ur, zato traja nekaj dni, da nastane stotine in tisoče celic, ki nato prevzamejo infekcijo.

Brez 'regeneracijske opreme' ni imunskega odziva

Imunski odziv pa ne deluje, če močan oksidativni stres uničuje T celice in telo ropa snovi, ki jih potrebuje za njih obnovo. Če imunskim celicam manjka obnovitvenega encima Gpx4 ali je ta poškodovan, T celice ob delitvi umrejo, kar pomeni, da imunski sistem ne more eliminirati patogena in infekcija postane kronična.

Antioksidanti na pomoč

Na presenečen je raziskovalcev pa ko so testne miši, ki niso imele obnavljalnega encima, dobile visoke količine vitamina E, uspele ohraniti imunske celice, tako, da te niso umrle. To je bilo dovolj antioksidantov, da so zaščitili membrane T celic 'pred poškodbami, tako, da so se lahko nemoteno delile in uspešno ubranile telo pred infekcijami. 500 mg vitamina E na kilogram mišje hrane je desetkrat več kot se ga sicer nahaja v hrani.

Učinkovitost prehranskih dopolnil

Čedalje več raziskav kaže, da so kakovostna prehranska dopolnila lahko izjemen vir antioksidantov, ki jih v sodobni prehrani primanjkuje. Ta raziskava je pokazala, da lahko antioksidanti – v tem primeru vitamin E – izničijo tudi genetski defekt, kar je presenetilo celo raziskovalce. Tako lahko z uživanjem čim več različnih antioksidantov preprečite ne le staranje in več vrst bolezni, temveč tudi izbruh nadležnega herpesa. Med drugim se je kot učinkovit proti herpesu izkazal tudi resveratrol.

Več o izjemnih pozitivnih učinkih antioksidantov in njihovem delovanju si preberite v članku Antioksidanti.

1 komentar

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj