Dvomimo v lepoto življenja. Dvomimo v vse lepo, kar se nam dogaja. V mislih imamo, da lepim dogodkom sledijo grdi. Ampak to je samo prepričanje. Navadno so to takšna prepričanja, ki nas ovirajo, da živimo polno življenje. Zdi se nam, da moramo vedno o nečem razmišljati, saj se v nasprotnem primeru sami sebi zdimo neučinkoviti. Nekje sem zasledila, da pretirana skrb, po domače 'sekiranje', je najmanj učinkovit način reševanja težav. Navadno takrat energijo usmerjamo v nekaj, za kar se ali nismo potrudili spremeniti ali pa na stvar nimamo vpliva. Med 'sekiranjem' ustvarjamo dramo, veliko razmišljamo in bolj malo storimo. Hkrati preprečimo življenju, da bi nam poklonilo kakšno darilo, kaj lepega. Pa veste zakaj?

Naša kultura, kolektivna zavest se je gradila dolgo časa. Kaos, ki je v naših glavah, se zrcali v našem vsakdanu. Naše misli in posledično čustva ustvarjajo našo realnost. Dogodki se samo zgodijo, mi jim damo predznak in pomembnost. Danes sem naletela na oddajo o percepciji sveta. Vsak od nas vidi svet na čisto drugačen način. Kako drugače ga šele marjetica, ki raste na vašem vrtu. Čeprav si delimo isti planet.

Kako lahko spreminjamo naša prepričanja in urejamo kaos v mislih? Vsi odgovori običajno pridejo ob pravem času. Zagotovo je prvo pravilo NE UPIRAJ SE. Najprej je prav, da storimo vse, kar je v naši moči. Tudi meni se dogaja, da skušam kaj spremeniti, doživim razočaranja in si rečem: ”Ne grem se več.” A kmalu pride nova, podobna situacija. Ponovno je šlo za lekcijo, ki sem ji prejšnjič obrnila hrbet. Se z njo nisem hotela soočiti, je zadnjič nisem predelala, ampak se samo umaknila. Z določenim vedenjskim vzorcem se je najprej smiselno soočiti, si ga priznati, ga sprejeti in šele nato ga začeti spreminjati.

Ko sem se nehala upirati, sem se šele lahko odločila, da bom naredila vse, kar mislim, da je potrebno, da želeno ravnanje spremenim. Ljudje me sprašujejo, kako daleč naj gredo. Ali naj nadaljujejo, če čutijo bolečine v trebuhu. Vsak si sam določa, kdaj odnehati. A ne smemo odnehati takoj, ko zaboli. Ni lažje, je pa smiselno spremeniti način delovanja in pogled na tisto, kar boli. Če imam stresno službo, je ne morem in ne smem kar takoj zapustiti. Ob takih situacijah začnem meditirati, se sproščati, hkrati pa razmišljati o vzorcih, ki jih prepoznavam v odnosu do svojega šefa in sodelavcev. Vsak mi nekaj sporoča. Mogoče bo res prišel čas, ko kljub vsem spremembam vzorca ne boste sodili več v svoje delovno okolje. Takrat bo verjetno čas za še večjo spremembo, ki jo bo potrebno ozavestiti. Če bo želja po spremembi dozorela in jo boste želeli udejanjiti, boste lahko službo zapustili mirnega srca in začeli delovati na drugačen način, ki bo bolj vam po meri, zato tudi bolj zdrav za telo in predvsem dušo.

Verjamem, da bistvo življenja ni stati na mestu in tarnati, kako je grozno, hkrati pa pasivno upati, da nam bo kdo pomagal in nas odrešil. Sami se moramo odločiti, da bomo naredili korak naprej proti nečemu boljšemu, bolj pozitivnemu. Strah je lahko le iluzija. Lahko pa je tudi resnica. Odvisno, v kaj verjamete. Mogoče se tudi vam dogaja, da se strahovi, v katere verjamemo, tudi uresničijo. Zakaj? Pogosto zato, ker verjamemo, da si to zaslužimo. A temu je prav narediti konec, udariti po mizi in se odločiti za prebujanje pravih potencialov. Iz nas lahko bruha jeza, razočaranje, bolečina … Ampak ko strahovom pogledamo v oči, jih lahko počasi, a temeljito, odpravimo iz našega življenja.

Velikokrat sem se vprašala, ali je stresno življenje postala normalna oblika življenja? Je normalno, da je toliko bolezni posledica stresa? Gre naša civilizacija naravnost v prepad? Že samo ob pisanju tega se mi je rahlo povečal utrip in vzbudil kanček strahu pred nepreživetjem. A hitro se pomirim, ko si rečem, da bo treba narediti nekaj sprememb, da stres ne bo stalnica, ampak samo občasno stanje. Mogoče vam bo mojih nekaj spoznanj prišlo prav in nakazalo, kje začeti.

1. Prehrana

Sami si težko naredimo jedilnike ustrezne prehrane. Po spletu kroži veliko nestrokovnega, pomanjklijvega in zavajajočega gradiva, zato priporočam obisk strokovnjaka. Še prej se pozanimajte, katero krvno skupina imate.

2. Sproščujoče vadbe

Poleg teka in vseh intenzivnih vadb je pomembno tudi sproščanje. Vsak dan imam po 2 vadbi (sem plesna in Zumba inštruktorica), a moji organi morajo tudi počivati in dnevno vzpostavljati ravnovesje. Toplo priporočam jogo oz. vadbe, kjer se naše telo in duša umirita.

3. Spanje

Zadostna količina spanja omogoča, da se telo regenerira in umiri. Pripraviti se mora nov dan in izzive. Če ne spimo zadosti, si onemogočamo aktivacijo naših potencialov.

4. Narava

Izhajamo iz narave, zato bo narava vedno del nas. Ne zanemarjajmo je, saj takrat zanemarjamo tudi sebe. Vsaj 1-krat na teden je sprehod v naravo več kot zaželen. Takrat se povežemo z zdravilno energijo narave in našo pravo esenco, brez mask in pretvarjanj.

5. Hobiji

Čimveč počnimo tisto, kar nas veseli. To bo morda pomenilo, da stanovanje ne bo vedno tipi topi pospravljeno ali pa perilo zlikano v nulo. Pomislimo dobro, kaj je zares pomembno v življenju. In mislim, da našteti dejavnosti ravno nista. Pomemben je mir v duši in občutek zadovoljstva, saj šele takrat bomo lahko iskreno prijazni tudi do drugih.

Zato začnimo misliti nase. Začnimo sebe postavljati na prvo mesto. Pa to ne mislim, da pozabimo na druge. Le da ne pozabimo več nase.

“Tension is who you think you should be. Relaxation is who you are." (Chinese Proverb)

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj