… zjutraj, imajo občutno nižjo telesno maso (ITM), kot tisti, ki se izpostavijo sončni svetlobi šele pozno podnevi ali se ji sploh ne. Prej, ko vas zagleda sonce, lažji boste! Študija jutranje svetlobe je vključevala jutranjo sončno svetlobo neodvisno od fizične aktivnosti, uživanja kalorij, ur spanja, starosti ter letnega časa.
Prej, ko se posameznik izpostavi sončni svetlobi, manjša bo telesna teža te osebe in obratno; kasneje ko se oseba izpostavi soncu, višji ITM bo imela. Razlike glede na jutranje izpostavljanje soncu so pokazale tudi do 20 % razlike v ITM. "Svetloba je zelo močan agent, ki uravnava interno uro osebe in napaja z energijo. Raziskava je pokazala, da je najbolje biti na sončni svetlobi med 8. uro zjutraj in 12. opoldan, pri čemer zadostuje 20 do 30 minut, da se telo naužije energije ter da se zmanjša ITM," je povedal avtor raziskave, dr. Phyllis C. Zee. Če posameznik ni dovolj izpostavljen sončni svetlobi, pa se poruši interna ura telesa ter se sčasoma začne pojavljati sprememba v metabolizmu, kar privede do povečanja mase.
Dandanes veliko ljudi ne dobi dovolj naravne svetlobe, saj dela v pisarnah ali zaprtih prostorih z malo svetlobe. Zgolj oblačen dan ima 1000 lux-a, medtem ko imajo zaprti prostori komaj 300, raziskava pa je pokazala, da je minimalna zadovoljiva svetloba za uravnavanje telesne teže 500 luksov. Svetloba je tako faktor, ki bi ga lahko vključili v hujšanje – podobno, kot skušajo ljudje dlje spati, da bi odpočili.
Raziskava je vključevala 54 oseb, 26 moških in 28 žensk, v povprečni starosti 30 let. Na zapestju so nosili merilec svetlobe, v dnevnik so zapisovali zaužito hrano, čas spanja in gibanje v času sedmih dni. Raziskava je tako pokazala, da je zelo pomembno, da se oseba naužije dnevne svetlobe. Ugotovili so tudi, da je svetloba ponoči škodljiva. Del zdravega življenja je namreč tudi prebiti dovolj časa na soncu, zato bi morali zaposlene in šolarje spodbujati, da med malico ali odmorom odidejo na sonce oz. dnevno svetlobo. Čeprav raziskovalci še niso ugotovili, kako svetloba vpliva na telesno maščobo oz. težo, je raziskava pokazala, da vpliva na metabolizem in lakoto.