Študija kaže, da maščobe, ki jih vsebujejo maslo, jajca in rdeče meso, zmanjšajo tveganje za demenco. Starejši, ki so imeli v krvi višjo raven trigliceridov, so imeli za 18 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo zboleli za smrtonosno boleznijo, kot tisti, ki so jih imeli za polovico manj.
Te maščobe so namreč eden glavnih virov energije za možgane. Dr. Zhen Zhou z univerze Monash v Melbournu je povedal: “Višja raven trigliceridov je odraz boljšega zdravja in življenjskega sloga, ki varuje pred demenco. Naše ugotovitve kažejo, da je raven trigliceridov lahko uporaben napovedovalec tveganja za demenco in upad kognitivnih sposobnosti pri starejši populaciji.”
Demenca je bolezen sodobnega časa in modernega načina življenja in število obolelih se v razvitem svetu povečuje iz leta v leto. Najpogostejša oblika demence, ki naj bi jo povzročalo kopičenje beljakovin v možganih, vključno s tau in amiloidom., je Alzheimerjeva bolezen.
Zdravila za to bolezen trenutno ni, čeprav se trenutno preizkušajo tri zdravila za upočasnitev njenega napredovanja. Strokovnjaki medtem pravijo, da je najboljši način za boj proti tej bolezni izboljšanje življenjskega sloga.
Trigliceridi so maščobe, ki jih najdemo v hrani in jih proizvajajo jetra ter se pretakajo po krvi in se porabijo kot energija ali shranijo kot telesna maščoba. Najnovejša raziskava, objavljena v reviji Neurology, je ugotavljala, kako raven maščob vpliva na tveganje za demenco.
Raziskovalci so preučili podatke več kot 86.000 starejših iz Združenega kraljestva, ZDA in Avstralije, starih 65 let in več. Na začetku raziskave nihče ni imel demence, pri 2778 osebah pa se je demenca razvila po povprečno 12,5 letih.
Višje ravni trigliceridov so bile povezane z manjšim tveganjem za demenco v celotni skupini. Dr. Zhou je dejal: “V prihodnjih študijah je treba raziskati, ali lahko določene sestavine trigliceridov spodbujajo boljše kognitivne funkcije. To bi lahko pomagalo pri razvoju novih preventivnih strategij.”
PREBERITE TUDI:
- Zakaj so jajca tako zdrava? Jajca so prava superhrana!
- Harvardska profesorica: “Živalska hrana, sploh meso, je nujna za duševno zdravje”