Nedavna študija, objavljena v reviji BMC Pediatrics, je sprožila novo razpravo o varnosti in učinkovitosti fluoriranja vode pri otrocih. V raziskavi, ki sta jo izvedla David A. Geier in Mark R. Geier, so bili analizirani podatki več kot 73.000 otrok, vključenih v floridski sistem Medicaid med letoma 1990 in 2012.
Ključne ugotovitve
Raziskava je pokazala, da je bila izpostavljenost fluorirani vodi v prvem letu življenja povezana s skromnim zmanjšanjem tveganja za nastanek zobne gnilobe; hkrati pa je razkrila tudi povečanje tveganja za več nevrorazvojnih motenj, vključno z naslednjimi:
- motnje avtističnega spektra
- motnje pozornosti in hiperaktivnosti
- intelektualna oviranost
- posebni razvojni zaostanki
Te povezave so se ohranile tudi po prilagoditvi za različne kovariate, kar kaže na povezavo med zgodnjo izpostavljenostjo fluoridu in nevrorazvojnimi posledicami.
Raziskava
David A. Geier in Mark R. Geier v znanstvenem članku “Preprečevanje zobne gnilobe in tveganje za nevrorazvojne motnje po izpostavljenosti fluoridu v otroštvu“ preučevala varnost in učinkovitost fluoriranja vode.
Študija, ki je uporabila podatke iz floridskega sistema Medicaid od leta 1990 do leta 2012, je pokazala, da so imeli otroci, ki so bili izpostavljeni fluorirani vodi, manjše tveganje za nastanek zobne gnilobe, vendar večje tveganje za nevrorazvojne motnje.
Natančneje, po desetih letih izpostavljenosti fluoridu je bilo tveganje za zobno gnilobo pri izpostavljenih otrocih manjše (3,6-krat), vendar je bilo tveganje za nevrorazvojne motnje, vključno z avtizmom, intelektualno oviranostjo in specifičnimi razvojnimi zaostanki, bistveno večje.
Glede na te ugotovitve avtorji priporočajo, da se opravijo nove analize tveganja in koristi v zvezi s programi fluoriranja vode. Predlagajo, da se v prihodnje izvedejo študije na večjih populacijah v drugih podatkovnih zbirkah, da bi dodatno raziskali morebitna tveganja in koristi izpostavljenosti fluoridu.
Fluorid se sicer nahaja v večini zobnih past, če ni izrecno navedeno, da so brez.
PREBERITE TUDI: Raziskava: fluor povzroča kognitivne motnje pri otrocih