Raziskava ugotavlja, da je odvečna telesna maščoba v sredini telesa povezana z manjšimi možgani.
Raziskava je pokazala, da je prekomerno telesno maščevje, zlasti v sredini telesa (torej okoli pasu in notranjih organov), povezano z zmanjševanjem možganov. V študiji so raziskovalci ugotavljali debelost z merjenjem indeksa telesne mase (ITM) in razmerja med obsegom pasu in bokov pri udeležencih študije ter ugotovili, da so imeli tisti z najvišjim razmerjem obeh meril najmanjši obseg možganov.
Indeks telesne mase je razmerje med telesno težo in višino. Določimo ga tako, da maso osebe delimo s kvadratom njene višine. Ljudje z indeksom telesne mase nad 30,0 veljajo za debele. Razmerje med obsegom pasu in obsegom bokov se določi tako, da se obseg pasu deli z obsegom bokov. Ljudje z večjim trebuhom v primerjavi z boki imajo večje razmerje. Moški nad 0,90 in ženske nad 0,85 veljajo za centralno debele.
PREBERITE TUDI: Zakaj je ITM nezanesljiv pokazatelj hranjenosti?
“Obstoječe raziskave povezujejo krčenje možganov z upadanjem spomina in večjim tveganjem za demenco,” je dejal avtor študije Mark Hamer, doktor znanosti, z univerze Loughborough v Leicestershiru v Angliji. “Naša raziskava je zajela veliko skupino ljudi in ugotovila, da je debelost, zlasti na sredini telesa, povezana z zmanjševanjem možganov.”
V študiji je bilo zajetih 9.652 ljudi, katerih povprečna starost je bila 55 let. Od tega jih je bilo 19 odstotkov debelih. Raziskovalci so izmerili stopnji njihove debelosti in anketirali udeležence o njihovem zdravju. Raziskovalci so nato s slikanjem z magnetno resonanco določili obseg bele in sive možganske snovi ter volumne v različnih predelih možganov.
Siva snov vsebuje večino možganskih živčnih celic in vključuje področja možganov, ki so vključena v samokontrolo, nadzor mišic in čutno zaznavanje. Bela snov vsebuje snope živčnih vlaken, ki povezujejo različna področja možganov.
Po prilagoditvi drugih dejavnikov, ki lahko vplivajo na obseg možganov, kot so starost, telesna dejavnost, kajenje in visok krvni tlak, so raziskovalci ugotovili, da je bil samo visok indeks telesne mase povezan z manjšim obsegom možganov; pri udeležencih z visokim indeksom telesne mase in razmerjem med pasom in boki pa je bil obseg sive možganovine manjši kot pri udeležencih brez visokega razmerja med pasom in boki.
Natančneje, raziskovalci so ugotovili, da je imelo 1.291 oseb z visokim indeksom telesne mase in visokim razmerjem med pasom in boki najmanjši povprečni volumen sive možganovine, in sicer 786 kubičnih centimetrov, v primerjavi s 3.025 osebami z normalno telesno težo, katerih povprečni volumen sive možganovine je bil 798 kubičnih centimetrov, in 514 oseb z visokim indeksom telesne mase, vendar brez visokega razmerja med pasom in boki, katerih povprečni volumen sive možganovine je bil 793 kubičnih centimetrov. Pri volumnu bele možganovine niso ugotovili bistvenih razlik.
“Ugotovili smo tudi povezave med debelostjo in krčenjem določenih predelov možganov. To bo treba še dodatno raziskati, vendar je mogoče, da bo nekoč redno merjenje indeksa telesne mase in razmerja med obsegom pasu in bokov pomagalo določiti zdravje možganov,” je še dejal Hamer.
Študija je bila objavljena v spletni izdaji revije Neurology® medicinske revije Ameriške akademije za nevrologijo.
PREBERITE TUDI: “Zdrava debelost” ne obstaja; vsaka debelost je brezpogojno škodljiva