Bliža se čas, ko bodo pustne maske preganjale zimo in klicale pomlad. Tradicionalno je to tudi čas za ocvrto sladico iz vzhajanega testa, ki jo krasi značilni zlati obroč in je najpogosteje polnjena z marelično marmelado – seveda gre za pustne krofe!
Sestavine:
- 1 kg moke
- 7 rumenjakov
- 5 velikih žlic sladkorja
- 400 ml mleka
- 200 ml olja olje za cvrenje
- 2 kocki kvasa (8-10 dkg)
- 1 čajna žlička pecilnega praška
- 1 vanilin sladkor
- limonina lupina
- malo soli
- rum
- sladkor v prahu za posip
- marmelada
Najprej v ločeni posodi razdrobimo kvas in ga skupaj z malo moke in sladkorja raztopimo v vodi (približno 50-100 ml) in pustimo vzhajati.
Rumenjake ločimo od beljakov. Beljakov za krofe ne bomo potrebovali, tako da jih lahko uporabimo v kakšnem drugem pecivu. Lahko jih tudi shranite v zamrzovalniku.
Rumenjakom dodamo 5 velikih žlic sladkorja ter vanilin sladkor. Z električnim mešalnikom jih stepemo v penasto maso.
Moko presejemo v večjo posodo in ji dodamo pecilni prašek, sol ter prej vzhajan kvas. Malo pomešamo, nato dodamo jajčno zmes. Dodamo naribano limonino lupinico (najbolje je, če uporabimo ekološko pridelane limone). Uporabimo metlice za gnetenje.
Počasi dodamo še mleko, olje in rum (po okusu, okrog pol decilitra). Dobro pregnetemo.
Takoj naredimo kroglice, ki bodo naši krofi. Vsako kroglico dobro pregnetemo z rokami (vsaj 7-10 sekund). Med to dejavnostjo se lahko tolažimo, da bomo pokurili vsaj nekaj kalorij in si z lažjo vestjo privoščili sladke krofe, še bolje pa je, da nam kdo pomaga.
Glede velikosti kroglic se lahko odločite po svoje, upoštevajte pa, da bodo še močno vzhajale. Mi smo tokrat naredili nekoliko manjše krofe, iz te količine pa jih je nastalo 40. Če bi bili večji, bi jih bilo seveda manj. Krofe pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati eno uro, nato jih obrnemo in pustimo vzhajati še eno uro. Po želji jih lahko v tem času obrnemo tudi večkrat.
Pripravimo olje, v katerem bomo cvrli krofe (globina naj bo za približno tri prste). Temperaturo olja lahko preverimo tako, da vanj potopimo leseno palčko – ko iz nje izhajajo mehurčki, je olje dovolj vroče. Krofe položimo v olje (obrnemo jih tako, da je tista stran, ki je bila prej na mizi, obrnjena proti vrhu – torej ni v olju), jih pokrijemo in pečemo tri minute. Nato jih obrnemo in jih pečemo na drugi strani še 3 minute v odprti posodi.
Krofe poberemo iz olja in jih položimo na pladenj – najbolje je, da jih odlagamo na papirnate brisače, ki popivnajo odvečno olje. Še v tople vbrizgamo marmelado ali drug nadev po svoji izbiri ter jih posujemo s sladkorjem v prahu.
Naj vam teknejo!
Zelo jasen in nazoren prikaz. 🙂 Sicer pa še sreča, da končno recept za nekaj, kar ne maram. 😉
Uh, jaz pa naravnost obožujem krofe! Sicer se čez leto nikoli ne spomnim nanje, za pust pa mi noro pašejo (ampak nujno domači). Letos jih bom prvič sama pekla, si bom kar tale recept sposodila. 🙂
Super recept in fajn prikaz. Tudi sama jih, kot predhodnica, jem le za pusta, takrat mi res pašejo, ne vem zakaj le takrat. Enkrat jih moram tudi sama naredit, glede na prikazano ni preveč komplicirano.
Če/ko se bo katera lotila, le poročajte o uspehu 🙂 Je pa res, da gre potem, ko imaš za sabo nekaj prakse, vse lažje.
Oho, res se jih da narediti doma! Še tale prigoda: predlani je mati kupila fritezo in scvrla 120 krofov za začetek. Za vsak slučaj nismo šli na obisk še dva tedna :))))