… psihične posledice, da dobijo še simptome depresije in anksioznosti. Kljub temu, da obstaja nekaj sestavin in tehnik, ki omogočajo, da lasje zrastejo nazaj oz. se jih presadi, pa nobena od rešitev ni ravno idealna. A novo in povsem nepričakovano znanstveno odkritje daje novo upanje za vse, ki izgubljajo lase: puljenje las v točno določenem vzorcu in gostoti spodbuja rast novih las, ki jih tako zraste celo šestkrat več. Da, prav ste prebrali.
Ekipa znanstvenikov je demonstrirala, da z izpuljenjem 200 dlak v točno določenem vzorcu in gostoti spodbudi rast novih dlak (raziskavo so delali na miših), tako, da namesto izpuljenih 200 las zraste 1200 novih las. "Gre za idealen primer, kako lahko osnovna raziskava vodi v nova odkritja," je povedal vodja raziskovalcev, sicer profesor patologije na medicinski šoli Keck School of Medicine. "Delo vodi v potencialne nove oblike zdravljenja alopecie, oblike plešavosti."
Raziskava se je začela pred nekaj leti. Dermatolog Chen se je zavedal, da poškodba lasnega mešička vpliva na njegovo bližnje okolje, to pa vpliva na regeneracijo las. Glede na to vedenje so predvidevali, da bi tako lahko spodbudili več lasnih mešičkov. Da bi to testirali, so mišim na hrbtu sistematično izpulili 200 dlak eno za drugo v različnih smereh. Ko so to naredili v točno določenem zaporedju in gostoti (diameter 3 do 5 mm v krožnem vzorcu), so s tem spodbudili regeneracijo med 450 in 1300 dlak in to celo tistih izven območja puljenja.
Ta sistem torej v tem primeru deluje, če se izpuli le nekatere dlake, ne pa vseh – le tako se spodbudi lasne mešičke. S pomočjo molekularnih analiz je ekipa dokazala, da so mešički izpuljenih dlak zaznali stres, saj so sprostili vnetne beljakovine, ti pa so aktivirali imunske celice, ki so pohitele na mesto poškodbe. Te so nato izločile signalne molekule, ki so v določeni koncentraciji komunicirale z izpuljenimi in neizpuljenimi mešički in jim sporočile, da morajo začeti poganjati nove lase.
Rezultati raziskave so bili objavljeni 9. aprila v strokovni reviji Cell.