… raziskav, je najstarejši, torej prvorojeni otrok, najpametnejši. Razlogov za to naj bi bilo po njihovem mnenju več in ti imajo precej več opraviti z vzgojo kot genetiko.
  • Prvi je ta, da kot prvi otrok dobi največ pozornosti staršev, starih staršev in ostale okolice.
  • Poleg tega je tisti, ki potem naprej uči in razlaga svojim mlajšim bratom in sestram.
Nedavno opravljena študija je pokazala, da ima vsak naslednji otrok za 1,5 točke nižji IQ. Poleg višje inteligence znajo tudi bolje uporabljati svoje možgane. Vse to je pokazalo že več obširnih študij o IQ in osebnosti, izvedenih na desetinah tisočih osebah.
 
Ena izmed strokovnjakinj, ki se ukvarja s tovrstnim preučevanjem, je povedala: “Ena izmed teorij je tudi, da naslednji otroci nekako 'razredčijo vire' svojih staršev. Medtem, ko prvi otrok vsaj nekaj let do mesecev dobiva vso njihovo pozornost, morajo ostali že od začetka deliti. Drugi razlog je tudi ta, da starejši učijo mlajše, kar zahteva visoke kognitivne sposobnosti. Otroci morajo tako priklicati svoje znanje, ga strukturirati in na razumljiv način razložiti mlajšim. To je velika spodbuda za razvoj inteligence prvorojencev.”
 
To pa še ni vse. Ker so starši do prvorojencev po navadi tudi bolj strogi, imajo za njih višje zahteve in merila, so najstarejši otroci pogosteje perfekcionisti, bolj zanesljivi, strukturirani in nagnjeni k dosežkom. V šoli so pogosto najboljši, pogosto so vodje, ki si zastavljajo visoke cilje in jih tudi dosegajo. Večinoma so nadpovprečno zreli za svoja leta. A to ima tudi svojo ceno – posledično so tudi pogosteje anksiozni, saj so zelo obremenjeni s tem, da vse naredijo prav.
 
In še nekaj slavnih prvorojencev: Steve Jobs, Elizabeth Holmes, Albert Einstein in predsedniki Harry Truman, Lyndon Johnson, Jimmy Carter, George W. Bush in Bill Clinton.
 

Zanimivo! Po naših izkušnjah bo kar držalo. Kakšne pa so vaše?

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj