V času, ko so bile kirurške operacije brez anestezije in antiseptikov skrajno tvegan podvig, ko se je medicina opirala bolj na izkušnje kot na znanstvene dokaze, se je zapisal v zgodovino človek, ki po poklicu ni bil ne zdravnik ne kirurg, temveč prašičerejec. Njegovo ime je bilo Jakob Nufer, in njegova zgodba je legendaren mejnik v zgodovini porodništva.
Ko se znanje iz hleva preseli v človeško življenje
Zgodba se je odvila okoli leta 1500 v Švici. Nuferjeva žena je doživljala dolg, izčrpavajoč porod. Babice so bile brez moči, mati in otrok sta bila na robu smrti. A Nufer ni bil pripravljen izgubiti svoje žene.
V času, ko je bil carski rez izključno zadnje dejanje – običajno na že mrtvi materi, z namenom reševanja otroka – je Nufer, ki je imel izkušnje s kirurškimi posegi na živalih, prišel do revolucionarne odločitve. S pomočjo lokalnih oblasti naj bi pridobil dovoljenje, da poseg izvede sam.
Ni bilo sterilnih pripomočkov, ni bilo antibiotikov, niti razumevanja osnovne anatomije, kot ga poznamo danes. In vendar naj bi Nufer s presenetljivo spretnostjo odprl ženin trebuh, rešil otroka in ženo nazaj zašil. Po virih, ki segajo v leto 1581, je mati preživela in kasneje rodila še pet otrok – kar je izjemno celo po današnjih standardih. Otrok, rojen s carskim rezom, pa je menda doživel 77 let starosti.
Nuferjevo dejanje je postalo simbol poguma, meje med obupom in inovacijo ter zgodnji dokaz, da je možno rešiti oba – tako mater kot otroka. Ker pa zgodba ni bila zapisana do leta 1582, nekateri zgodovinarji dvomijo o njeni resničnosti.
V stoletjih zatem se je carski rez postopoma razvijal, zlasti v 19. stoletju, ko so antiseptične metode in uporaba kloroforma končno omogočile varnejše posege. Danes je carski rez eden najpogostejših porodnih posegov – vendar njegova zgodovina ni niti premočrtna, niti brez tragedij.
Zgodovinske zanimivosti o carskem rezu
1. Smrt matere – pravilo, ne izjema
Do 19. stoletja je bil carski rez skoraj vedno smrtonosen za mater. V antiki in srednjem veku so poseg izvajali izključno na mrtvih ali umirajočih ženskah, da bi rešili otroka. Preživeti carski rez pred antiseptiko in antibiotiki je bil redkost.
2. Carigrad, 10. stoletje – mit ali resnica?
Grški zgodovinarji poročajo o primerih carskih rezov v Bizancu, kjer naj bi matere preživele, vendar zgodovinarji menijo, da gre verjetno za apokrifne zgodbe ali napačne interpretacije.
3. Izvor besede “carski rez” – napačen mit
Pogosta napačna razlaga je, da ime izhaja iz rojstva Julija Cezarja, ki naj bi bil rojen s carskim rezom. V resnici njegova mati Aurelia ni umrla ob porodu, kar bi bilo v tistem času nemogoče, če bi šlo za rez. Latinsko “sectio caesarea” pomeni preprosto “rez, s katerim se izreže”.
4. Prvi dokumentirani preživeli otrok – 1581
V zgodovinskih virih se otrok, rojen s carskim rezom Jakobu Nuferju, omenja kot prvi, ki je preživel carski rez, kjer je preživela tudi mati – revolucionarni primer za tiste čase.
5. Porod brez anestezije
Še sredi 19. stoletja so carske reze izvajali brez protibolečinskih sredstev. Prva uporaba kloroforma pri porodu je dokumentirana šele leta 1847 (James Young Simpson).
6. Zlata doba – antiseptika in aseptika
Šele po uvajanju antiseptičnih tehnik Josepha Listerja (1860-1870) in sterilizacije orodja je carski rez postal varnejši. Prej so okužbe mater praviloma ubile v nekaj dneh.
7. Afrika, 19. stoletje – presenetljiva spretnost
Britanski zdravnik Robert Felkin je leta 1879 v Ugandi opazoval lokalnega zdravilca, ki je z nožem, bananinim sokom in žarečim železom opravil izjemno natančen in uspešen carski rez, pri čemer sta preživela tako mati kot otrok. Poseg je bil opisan kot boljši od marsikaterega evropskega.
8. Razmah šele po 20. stoletju
Do začetka 20. stoletja je bil carski rez še vedno redkost. Danes pa je v nekaterih državah (npr. Brazilija, Iran, ZDA) delež carskih rezov višji od 50 % vseh porodov – kar sproža nove etične in zdravstvene razprave.
Jakob Nufer – pogumni pionir
Zgodba Jakoba Nuferja nas opominja, da inovacije ne pridejo nujno iz velikih medicinskih središč, ampak iz človeške nuje, intuicije in ljubezni. Ni bil zdravnik, niti kirurg, a je pokazal pogum, ki si ga danes težko predstavljamo.
PREBERITE TUDI: Vadba v nosečnosti vodi v manj carskih rezov in ustreznejšo porodno težo otrok