Vendar se (pre)dolge noči še niso končale – to se zgodi ob zimskem solsticiju, ko nastopi najkrajši dan v letu.
Kdaj pa je najkrajši dan in ali solsticij pomeni začetek najhladnejše sezone? Odgovor je: odvisno od tega, kako definiramo zimo.
Kdaj je uradni začetek zime?
Meteorologi za opredelitev letnih časov uporabljajo trimesečna obdobja. To olajša primerjavo med posameznimi leti. Na severni polobli je tako zima opredeljena kot trije najhladnejši meseci – december, januar in februar.
Za primerjavo: v astronomskem koledarju se zima vedno začne na zimski solsticij ali najkrajši dan. Letos je zimski solsticij polobli 21. decembra, zato se naša astronomska zima začne na ta dan. Konča se 20. marca 2025.
Zimski solsticij, ki običajno nastopi okoli 21. decembra, označuje najkrajši dan in najdaljšo noč v letu na severni polobli. Astronomsko gledano se takrat Sonce nahaja neposredno nad južnim povratnikom (Tropik Kozoroga), kar pomeni, da je njegova navidezna lega na nebu najnižja v letu. Po tem datumu se dnevi začnejo daljšati, kar simbolizira ponovno rojstvo svetlobe.
Zimski solsticij v Sloveniji
V Sloveniji, ki leži na severni polobli, zimski solsticij prinaša kulturne in naravne posebnosti. Tradicionalno so se v tem času odvijali različni običaji, povezani s praznovanjem svetlobe in upanjem na boljše čase. Etnologi beležijo, da so se v preteklosti na ta dan prižigali ognji, ki so simbolizirali sonce in njegovo moč. Poleg tega so se izvajali obredi, namenjeni zagotavljanju rodovitnosti in zdravja v prihajajočem letu.
Narava v Sloveniji v času zimskega solsticija ponuja posebne doživljaje. Krajši dnevi in daljše noči ustvarjajo edinstvene pogoje za opazovanje nočnega neba. Ob jasnih nočeh je mogoče opazovati zvezdne utrinke in druge astronomske pojave, ki so v tem času bolj izraziti. Poleg tega številni naravni parki in rezervati v Sloveniji organizirajo posebne dogodke in pohode ob zimskem solsticiju, kjer obiskovalci lahko doživijo naravo v njeni zimski podobi.
Zimski solsticij je tudi priložnost za razmislek o naravnih ciklih in našem odnosu do narave. V sodobnem času, ko se soočamo z okoljskimi izzivi, je pomembno, da se zavedamo pomena trajnostnega razvoja in ohranjanja naravnega ravnovesja. Obdobje okoli zimskega solsticija nas lahko spomni na potrebo po spoštovanju narave.
V Sloveniji se v času zimskega solsticija odvijajo tudi različni kulturni dogodki, kot so koncerti, delavnice in predavanja, ki obeležujejo ta poseben čas v letu. Muzeji in kulturne ustanove pogosto pripravljajo posebne programe, namenjene ozaveščanju o pomenu solsticija v zgodovini in kulturi.
Zimski solsticij je torej čas, ki združuje naravne pojave, kulturne tradicije in sodobne prakse, ter nas spodbuja k razmisleku o našem mestu v naravnem svetu.
PREBERITE TUDI: Recept: Klasični nemški “Stollen”