… tako, da tisti, ki jo res zaužijejo preveč, opozorila ignorirajo; tisti, ki jim vnosa ni potrebno zmanjšati, ker se že tako zdravo prehranjujejo, pa gredo v nasprotni ekstrem: zaužijejo premalo soli. In ker je tako kot povsod drugje, tudi tu potrebna ravno prava mera, si s tem lahko resno škodujejo. Celo tako zelo, da lahko zaradi vnosa premalo soli doživijo srčni infarkt.
Nova raziskava, objavljena v uglednem medicinskem časniku Lancet, je – tako kot že mnoge mite pred tem, npr. o jajcih in holesterolu – ovrgla mit, da nizek vnos soli preprečuje oz. zmanjšuje nevarnost za nastanek srčnega infarkta, ter da ima premalo soli lahko enak učinek kot preveč soli. Tako lahko poveča nevarnost za nastanek bolezni srca in ožilja ter celo smrt v primerjavi z zaužitjem ustrezne količine soli. V raziskavi so analizirali kar 130 000 ljudi iz 49 različnih držav, tako, da vse kaže, da je ugotovitvam za verjeti.
Primerjali so povezavo med vnosom soli in smrtnostjo, boleznimi srca, možganske kapi med ljudmi, ki imajo visok krvni tlak in tistimi, ki imajo normalnega. Ugotovitve so bile šokantne glede na dosedanje mnenje, saj so ugotovili, da višina krvnega tlaka sploh nima vpliva, temveč da ima prenizek vnos soli vpliv na večjo pogostost omenjenih bolezni in smrti. Strokovnjaki so po koncu raziskave zaključili, da medtem, ko je potrebno znižati vnos soli z visokega na ustreznega, ima znižanje na prenizkega enake učinke kot previsok vnos. Prenizek vnos, ki že ogroža zdravje, je manj kot 3 grame na dan.
Kaj še lahko naredimo za zdravo srce?
Precej, med drugim:
- ekološka prehrana, ki temelji na sadju, zelenjavi in zdravih maščobah;
- uživanje antioksidantov;
- NEkajenje;
- ustrezna telesna teža oz. odstotek telesne maščobe;
- omejeno uživanje alkohola;
- dovolj kakovostnega spanca;
- čim manj stresa;
- redno gibanje.