To, ali jih bodo imele oz. ali si jih sploh želijo, jasno, sploh ni (ne sme biti!) vprašanje. Pri tem jih seveda vsi po vrsti, od dobronamernih sorodnikov do zdravnikov, znancev in vsevednih sosed strašijo, kako kmalu po 30-em sploh ne bodo mogle zanositi in da naj pohitijo – ne glede na okoliščine; ne glede na to, da si jih morda sploh ne želijo; in ne glede na to, da si jim morda celo želijo, a ne morejo zanositi. "Ko boš imela svoje, bo vse drugače", "kaj še čakaš?" in pa "zagotovo ti bo žal" so le nekatere od izjav, s katerimi se soočajo.
Seveda: najbolje, da tečejo v prvi lokal, se ga malce opijejo in 'dajo dol' s prvim voljnim. Ne smejo vendar zamuditi priložnosti ne glede na okoliščine, čas se izteka in otroci so edini smisel življenja!
(Kako neizmetno site so ženske tega, pri čemer niti zvezdnice niso izvzete, si lahko preberete tudi v odprtem pismu za javnost Jennifer Aniston).
O tem, kako nevljudno in neprimerno je takšno vtikovanje v tako zelo osebno področje oz. osebne odločitve posameznika, ter da kaže na pomanjkanje osnovnega bontona in čustvene inteligence vtikujočih (le približno si lahko predstavljamo, kako se ob tovrstnih vprašanjih in namigovanjih počuti ženska oz. par, ki si želi in se trudi zanositi, a ne more), pa na tem mestu ne bomo izgubljali besed. Zato: sarkazem na stran in si oglejmo dejanske podatke.
Skriti nameni?
Zamrzovanje jajčec, ki pri nas ni na voljo, v tujini pa je izjemno drago; in umetna IVF oploditev, ki je prav tako zelo draga, sicer povečata možnosti zanositve za ženske, ki želijo otroke kasneje ali jih trenutno iz različnih razlogov ne morejo imeti, a vseeno mnoge še vedno doživljajo pravo paniko zaradi strahu, da bodo zamudile materinstvo zaradi strmo upadajoče plodnosti. Zato marsikatera prestrašena ženska zadnje prihranke potroši v ta namen.
Zavajanje
A vse kaže, da so ta zastraševanja krepko pretirana, če se milo izrazimo. Oz. lahko rečemo, da gre kar za zavajanje. Leta 2013 so namreč pri The Atlantic malce preverili te domneve, ki ženske polnijo s strahom in anksioznostjo kar se tiče staranja in možnosti zanositve, in prišli do zanimivih ugotovitev.
- Povsod citirana statistika, da 1 od 3 žensk v starostni skupini 35 do 39 v letu in pol poskušanja ne bo zanosila, temelji na članku, objavljenem leta 2004 v publikaciji Human Reproduction. A le redko – recimo pa raje nikoli – omenijo vir teh podatkov, ki so francoski podatki o rojstvih iz leta 1670 do 1830! Možnosti, da ostanete v tej starosti brez otrok, ki je 30-odstotna, je prav tako izračunana na podlagi zgodovinskih, popolnoma zastarelih podatkov. Skratka, milijonom žensk po svetu govorijo, naj čim prej zanosijo na podlagi podatkov iz časov, ko še ni bilo na voljo niti elektrike in antibiotikov, kaj šele postopkov umetne oploditve.
- Študija, objavljena leta 2004 v Obstetrics & Gynecology je ugotovila, da 82 odstotkov 35 do 39-letnic zanosi v roku enega leta, v primerjavi s 86 odstotki 27 do 34-letnic. Plodnost žensk v poznih dvajsetih in zgodnjih tridesetih je skorajda enaka.
- Študija iz leta 2013, objavljena v Fertility and Sterility je pokazala, da, "med ženskami, ki imajo spolne odnose v času ovulacije, 78 odstotkov 35 do 40-letnic zanosi v roku enega leta, v primerjavi s 84 odstotki 20 do 34-letnic."
Hmmm …
Statistike
Starost, ko večina žensk dejansko težje zanosi, je po 40. letu. Med 38 in 39-letnicami, ki so že bile noseče, 80 odstotkov belk z normalno telesno težo zanosi po naravni poti v roku pol leta. Skratka, padec plodnosti se dejansko pojavi šele po 40. letu, pa še to ne pri vseh, saj ima velik vpliv biološka starost, na kar pa vpliva predvsem življenjski slog.
Pri tem pa seveda ne zanemarimo dejstva, da starejši kot smo, več življenjskih izkušenj imamo, ki so neprecenljive pri dobri vzgoji otrok. Več o tem pa v člankih Ženske, ki imajo otroke pozno, živijo dlje in so bolj zdrave in Boljše je, če imamo otroke kasneje, v zrelejših letih.
Skratka, ni vse tako črno-belo – oz. predvsem črno – kot želijo prikazati, zato imamo le en nasvet: poslušajte sebe.