Vsaka obleka ni primerna za vse priložnosti. Ni primerno, če pridemo na proglasitev zmagovalcev na športni prireditvi v strogi temni obleki, s strogo kravato in v lakastih čevljih, s tujko temu rečemo “overdressed”, in nasprotno, če pridemo na zelo pomemben sestanek v športnih copatih in srajci brez kravate, čemur s tujko rečemo “underdressed”. So tudi meje prilagajanja. Tudi za oblačenje velja, da potrebujemo nekaj občutka in okusa.

Več sta povedali Lorella Flego, TV voditeljica, pevka ter ekspertinja za modo, in Nina Gazibara, vrhunska slovenska manekenka z dolgoletnimi izkušnjami in visokimi uspehi, danes voditeljica oddaje o modi Sijaj na TV PIKA.

M.D.: Revije in priznane modne hiše v svojo ponudbo vse bolj vključujejo tudi kolekcije za poslovne ljudi. Torej je poznavanje mode v poslovnem svetu dandanes vse pomembnejše?

L. Flego: “Bolj kot poznavanje mode je pomembno poznati pravila oblačenja oziroma tako imenovani modni kodeks. Pomembno je zato, ker se največkrat ukvarjamo z drugimi ljudmi, s strankami, prodajamo jim predmete in storitve, želimo jih prepričati, da ‘to je res to’ in naš videz je za vse to ključnega pomena.”

N. Gazibara: “Modni trendi niso pomembni v poslovnem svetu, saj obstajajo pravila poslovnega oblačenja. Trenutno modne drobtinice so lahko pri izbiri barv in dodatkih. Na splošno je poslovno oblačilo diskretno. To je za žensko kostim s krilom in v zadnjem času tudi hlače v kombinaciji z bluzami in majčkami, ki pa ne smejo biti prosojne, s preglobokim dekoltejem ali tankimi naramnicami. Perilo naj bo v naravni barvi kože. Dovoljen je rahlo športno-elegantni videz. Nosijo se salonarji z visoko in nizko peto. V poletnem času sandali, vendar spredaj rajši zaprti, čeprav so se tudi odprti sandali pritihotapili mimo, kakor tudi ni več obvezno nositi nogavic v poletni vročini. Divje in ‘odpikane’ pričeske ne sodijo v poslovni svet, saj naj bi s svojim videzom, znanjem in obnašanjem zastopali podjetje in dajali resen, spoštljiv videz brez poudarjanja ženskih atributov. Zato sem ne sodijo minikrila, športna oblačila, kapri ali 3/4 hlače, krila z razporkom ali bogatimi volani. Barve in vzorci naj bodo umirjeni. Pozabite na letos modne čipke, prosojnost, bleščice, našitke, divje vzorce na materialih in nogavicah. Živalski vzorci ne sodijo k poslovnim oblačilom.

Moška obleka je ostala klasična, s kravato, a tudi pri tej je v zadnjih letih čutiti premik k bolj ‘casual’ oz. sproščenemu oblačenju. Nikakor ni dovoljena športna oprava, puloverji in bele nogavice. Te naj bodo barvno usklajene z oblačilom, brez vzorcev, napisov in višje proti kolenom, da se pri sedenju ne vidi kosmatih nog. Kravata ni več obvezna. Priporočajo se dolgi rokavi na srajcah tudi v poletnem času, vendar tudi to izginja, kot nogavice pri ženskah v poletni vročini.”

M.D.: Ali potemtakem drži, da obleka naredi človeka tudi v poslu?

L. Flego: “Točno tako. Lahko smo najbolj inteligentni, čustveni, pozorni in napredni na svetu, vendar so vse te lastnosti skrite, vsaj na prvi pogled, obleka pa je tista, ki govori o nas. Obleka je prva stvar, ki jo stranka opazi. Ali je to formalna obleka, čista obleka, sproščena obleka, ali imam na sebi nakit, poročno ‘rinko’, spete lase ali spuščene, nizke čevlje ali salonarje, kravato ali srajco.”

N. Gazibara: “Pri poslovnih srečanjih je res, da obleka naredi prvi vtis. Vendar mora biti videz podrejen poslu in ne osebnim željam, občutkom in modni izbiri, kar je gotovo težko za mlade, ko stopijo s prvo službo v poslovni svet, ki ga ne poznajo in se razlikuje od njihovega osebnega privatnega stila.”

M.D.: Kako naj v tej poplavi modnih smernic in zabrisanih mej med “cool” in “odštekanim”, drznim in zadržanim, primernim in neprimernim, poslovna ženska/moški izbere primeren stil?

L. Flego: “Kot prvo je treba izbrati obleko, v kateri se dobro počutimo. Vse je odvisno od službe, sodelavcev in okolja. Poleti je že skoraj samoumevno, da bo ženska nosila sandale brez najlonk, ki so v topli sezoni popolnoma nepotrebne in delujejo precej staromodno. V zadnjih letih se je poslovni bonton spremenil, ker so se tudi ženske spremenile v smislu, da so postale samostojnejše, samozavestne in napredne. Danes so ženske tudi na pomembnih poslovnih položajih in same odločajo o pravilih oblačenja, vendar morajo pri tem ohraniti določeno mero dobrega okusa. Enostavne rešitve so najboljše tako za žensko, ki dela, kot za tiste, ki so v njeni bližini.

Odsvetujem pregloboke izreze, ki niso nikoli primerni za v pisarno: pri ženskah povzročajo vznemirjenje, moški pa jih največkrat razumejo narobe. Viseči uhani, večje verižice, broške in prstani so dovoljeni, vendar če so že veliki, naj bo vsaj barva umirjena. Prekratka krila niso nikoli dobrodošla: niso praktična, predvsem pa so neprimerna za žensko, ki dela z ljudmi. Tudi v tem primeru lahko prav hitro pride do nesporazumov. Dovoljene so kavbojke v kombinaciji z bolj elegantnim suknjičem, srajco ali majico; dovoljene so visoke pete in tudi balerinke; dovoljena so ličila, a ‘mejkap’ naj bo zmeren. Pri ličenju je samo eno zlato pravilo: če poudarimo oči, naj bodo ustnice zelo naravne. In obratno.”

N. Gazibara: “Vsekakor glede na svojo starost in velikost (obseg). Poslovna obleka naj se prilagaja vrsti posla in okolju. V njej naj bi se počutili sproščeno in neutesnjeno. Tudi čisto poslovni kostim se z majhnimi spremembami za npr. poslovno večerjo lahko spremeni v večerno oblačilo z izbiro drugačnega nakita in modnih dodatkov ter s spetimi lasmi (če so dolgi), z malce močnejšo šminko in višjimi petami.”

M.D.: Kje naj torej slovenski poslovneži in karieristi kupujejo obleko za poslovni vsakdan?

L. Flego: “Če nismo finančno omejeni, je odgovor ‘v prestolnicah’. Ker nam večja mesta omogočajo večjo izbiro, torej tudi nakupe, ki so v bistvu cenejši. Seveda formalni kostim zahteva kar nekaj denarja, je pa tudi res, da ga ne kupimo ravno enkrat mesečno. Čez leto lahko nosimo deset kostimov, menjujemo pa srajce, majčke, pasove, rute in ostale stvari, ki naredijo videz. To velja za moške in tudi za ženske. Včasih nam je Trst ponujal ogromno izbiro oblačil, danes jih je krepko več (predvsem pa kvalitetnejših) v Ljubljani. Videm (Udine) pa ostaja mesto z lepimi butiki in dostopnimi cenami.”

N. Gazibara: “V večjih mestih in kvalitetno sešito. Pri treh do štirih kostimih so spremljajoča oblačila in dodatki tisto, kar kostim spreminja in dopolnjuje.”

M.D.: Kakšne modne smernice pa naj se poslovnež drži, kadar izbira obleko za posebne priložnosti, npr. sestanek s poslovnimi partnerji, obisk strank iz tujine, gala večerja z direktorjem ipd.?

L. Flego: “Kostim je vedno najboljša izbira. Za žensko je lahko hlačni ali s krilom (vedno do kolen), malo nakita, malo ličila, lahko pa si privoščimo visoke pete (čevlji, torbica, pas: dobro je, če se ujamejo). Tudi moški naj bo v formalnem kompletu. V zadnjih letih je postala kravata manj nujna, lahko nosimo komplet z oprijeto majico, kar je seveda tudi odvisno od postave. Zrelejši moški naj bi še vedno prisegli na klasično srajco in kravato. Če gre za gala večerjo, je kravata nujna; v tem primeru je pri ženskah možna večerna toaleta (odvisno od njihove funkcije; če morajo tekati naokrog, raje ne). Kot pri navadni obleki tudi večerna naj ne bi bila preveč razgaljena.”

N. Gazibara: “Podnevi je to še vedno kostim ali koktejl obleka. Nikoli v zadregi z večno malo črno obleko, ki rahlo sledi linijam telesa in je dolžine do kolen. Za gala prireditve v večernih urah vam ponavadi povedo ‘dres code’. Če tega ni, se pozanimajte, za kakšen dogodek gre (večerja, prireditev, ali je zunaj ali v notranjih prostorih). To je še vedno lahko kostim, vendar je material drugačen: svila, saten, šifon, dolga večerna obleka, temna moška obleka, frak. Srajca z dolgimi rokavi in kravata pri moških sta obvezni! Za ženske še vedno velja, da oblačila niso prosojna in z globokimi izrezi.”

PREBERITE TUDI: Pomen govorice telesa na zaposlitvenih razgovorih

M.D.: In katere znamke so v poslovnem svetu “in”?

L. Flego: “‘In’ so vse blagovne znamke, ki ponujajo kvalitetne stvari.”

N. Gazibara: “Ne gre za zveneča modna imena, ampak za kvalitetnejše materiale, ki se ne mečkajo in so solidno sešiti. Veliko žensk in moških posega po dražji izbiri, kot je naša Mura, Labod, ali Boss, Pal Zileri in Max Mara od tujih, če jim to prihodki dopuščajo.”

M.D.: Kako pa po vašem mnenju vpliva izgled na kariero in uspeh?

L. Flego: “Izgled je zelo pomemben na začetku, ko nas še ne poznajo in želimo narediti dober vtis. Gre za izgled in urejenost, kar je pomembno še zlasti pri ženskah. Urejenost pomeni tudi imeti narejeno manikuro, pedikuro (če nosimo odprte sandale), potrebno je imeti primerno ličilo in čiste lase ter urejeno pričesko. Uspeh pa je odvisen od sposobnosti, ki jih imamo.”

N. Gazibara: “Vsekakor to ni samo obleka. Zelo važno je obnašanje. Vaš videz oziroma izgled je tudi to. Brez odvečnega gestikuliranja, glasnega govorjenja, žvečilk, kletvic. In seveda znanje. Neprimerno oblečeni in zanemarjeni ter brez poznavanja bontona težko upate na dobro sklenjen posel, resnost in spoštovanje svojih poslovnih partnerjev. Je pač moteče tudi, če ste izobraženi in sposobni.”

“Bolj kot poznavanje mode je pomembno poznati pravila oblačenja oziroma tako imenovani modni kodeks.”

PREBERITE TUDI: 30 pravil bontona, ki bi jih moral poznati (in upoštevati) vsakdo

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj