… rekreiranja pomembna skupna količina. Odrasli, ki so se skupno gibali 150 minut nekaj dni v tednu niso bili nič manj zdravi kot tisti, ki so se rekreirali pogosteje.
V raziskavi je sodelovalo 2324 odraslih, da bi raziskovalci ugotovili, ali je pogostost njihove fizične aktivnosti tekom tedna povezana z nevarnostjo za nastanek diabetesa, boleznimi srca in srčnim infarktom. Fizična aktivnost je bila merjena konstantno tekom celega tedna, saj so udeleženci raziskave na svojih zapestjih nosili naprave, ki so merile količino njihovega gibanja vsako minuto. Razdelili so jih na dve skupini, ki sta izvajali več kot 150 minut aerobne vadbe tedensko, s tem, da je bila prva aktivna 5 do 7 dni v tednu, druga pa 1 do 4 dni v tednu.
Foto: telegraph.co.uk
Ugotovili so, da ni pomembno, kako si posamezniki razporedijo 150 min, ki jih imajo v enem tednu na voljo za gibanje. Tako je npr. nekdo, ki se ni nič rekreiral od ponedeljka do petka, a je bil aktiven 150 min čez vikend, pridobil enake pozitivne učinke na zdravje kot tisti, ki je teh 150 minut opravil tekom tedna z vsakodnevnimi 20 do 25-minutnimi vadbami.
Po mnenju raziskovalcev je to pomembno sporočilo, da bi morali odrasli poskrbeti za vsaj 150 minut gibanja na teden, ne glede na to, kako si jih razporedijo – 150 minut časa na teden za gibanje pa si lahko vzame vsakdo, zato izgovori kot je npr. "nimam časa" ne pridejo v poštev.
In zakaj bi se sploh gibali? Za redno gibanje obstaja vsaj 22 razlogov – kateri so to, si preberite v članku.
Koliko se rekreirate? Ali dosežete najmanj 150 minut na teden in katera je vaša najljubša oblika rekreacije? Svoje izkušnje delite z nami v okencu za komentarje pod člankom!
Tečem trikrat tedensko, med 40 in 65 min, tako da presežem ‘mejo’ 150 min. 🙂