Raziskava, opravljena v Angliji, je pokazala, da pomanjkanje spanja prispeva k 24000 smrtim letno. Zaradi nezdravega sodobnega življenjskega sloga, ki zajema premalo ali celo nič gibanja, nezdravo hrano in premalo spanja, ima čedalje več ljudi diabetes tipa 2 – pri čemer pa se mnogi sploh ne zavedajo, da ga imajo. Če se ga ne zdravi, lahko vodi v srčni infarkt, slepoto in celo amputacijo udov.
Mnogi so prepričani, da se diabetes tipa 2 dobi le ob izjemni debelosti in zelo nezdravem prehranjevanju, a raziskava je pokazala, da do te bolezni lahko privede tudi rahlo povečana telesna teža in celo manjša odstopanja od zdravega prehranjevanja – pa tudi pomanjkanje spanja.
Znanstveniki so prepričani, da ljudje, ki pogosto spijo manj kot 6 ur na noč, kar podvojijo svoje možnosti za razvoj diabetesa tipa 2. Pri tej bolezni slinavka ne proizvede dovolj inzulina ali pa se telo preneha odzivati nanj, kar povzroči previsoke količine glukoze v krvi.
Budnost, ko bi morali spati, poveča sproščanje stresnega hormona kortizola, ki povečuje produkcijo glukoze.
Nedavno opravljena avstralska raziskava pa je pokazala, da izpuščanje zajtrka dopoldan povzroči nenaden padec količine sladkorja v krvi, ta pa v prekomerno proizvodnjo inzulina. To vodi v stanje, ko naše celice postanejo odporne na inzulin, zaradi česar se kmalu lahko razvije diabetes.
Zato poskrbite za zdrav življenjski slog– obrestovalo se vam bo.