Človek si res zaželi, da bi obstajal hitri pas, ki bi izbrancem omogočal hitri dostop do želene lokacije. Hitro, enostavno in mimo vseh zastojev!

Podobno je z iskanjem zaposlitve. Če boste zaposlitev iskali takrat, ko to počne večina, potem boste naleteli na zastoj. Karierni zastoj. Toda, kako se temu izogniti? Obstaja prehitevalni pas pri iskanju zaposlitve? Absolutno.

Razlike med letno in poletno ponudbo delovnih mest praktično ni

Delodajalci med poletnim časom glede na podatke našega portala zmanjšajo število zaposlitvenih iskanj za manj kot 10%, tako da z vidika ponudbe zaposlitev praktično ni izrazitega sezonskega nihanja. Poleti se splača iskati delo, ker večina ostalih iskalcev predpostavlja, da se iskanje ne splača in mislijo, da delodajalci poleti nimajo kadrovskih potreb.

Sicer pa najboljšega časa za iskanje zaposlitve ni, so le boljše in slabše oblike oz. metode iskanja. Podjetja imajo potrebe po novih delavcih ves čas in od tega, v kateri fazi iskanja bo kandidat prišel v stik s podjetjem, je v veliki meri odvisna njegova uspešnost. Pasivne oblike iskanja dela kot je npr. spremljanje zaposlitvenih oglasov in prijave nanj so nekoliko manj uspešne. Ko iskalec vidi oglas v mediju, je velika verjetnost, da je isti oglas videlo še nekaj 100, tudi 1000 kandidatov.

Izkoristite dopustniški čas za aktivno iskanje zaposlitve. Večina bo na plaži z možgani na 'off', vi pa boste prišli do zaposlitve še preden se vrnejo z dopusta. Da pa boste pri iskanju zares hitri in učinkoviti, se morate poslužiti vseh metod aktivnega iskanja zaposlitve, znati morate poiskati skrita delovna mesta in pripraviti življenjepis tako, da se bo razlikoval od 95 % tistih, ki so neustrezno pripravljeni.

Iskanje zaposlitve je delo samo po sebi

Zelo dobro vemo, da iskanje zaposlitve ni enostavno. Vedno imate možnost, da ne storite ničesar in se mirno zgovarjate na krizo. Vsi vam bodo verjeli. Tistih nekaj prostih delovnih mest itak zasedejo nesposobneži po vezah, kajne? Toda, če si zares želite prve / nove / boljše zaposlitve, se boste morali potruditi.

Aktivne oblike iskanja dela

80 % prostih delovnih mest bo zapolnjenih z metodami aktivnih oblik iskanja dela. Zakaj so uspešne? Zaposlitvena potreba se v podjetju oblikuje dalj časa, nekaj mesecev. Podjetje jo bo javno oglaševalo le, če ne bo uspelo prej najti ustreznega kandidata – z javno objavo potrebe so povezani stroški in čas, potreben za selekcijo kandidata. Zaradi tega podjetje raje zaposli ustreznega kandidata danes, še posebno če to pomeni manj stroškov in časa, povezanega z iskanjem sodelavca.

Metode aktivnega iskanja dela so :

  1. mreženje (ang. networking),
  2. zaposlitveni-karierni sejmi,
  3. usmerjeno komuniciranje s podjetji.

Aktivnost je zelena nit aktivnih oblik iskanja dela. Aktivni iskalci dela sami poiščejo podjetja, ki potrebujejo nove sodelavce, in jih prepričajo, da so ustrezni kandidati.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj