Značilnosti, vzdrževanje in zgodovina

Pletenine so tretja največja skupina tekstilij. Če jih primerjamo s tkaninami, so veliko bolj prožne, zato so se že v zgodovini uporabljale prevsem za nogavice in druge kose oblačil, ki so zahtevali prilagoditev po telesu.

Elastičnost pletenin jim daje čudovite gube, čeprav so na splošno v primerjavi s tkaninami debelejše. Pletenine so toplejše in udobnejše za nošenje od tkanin, zato se prijetno nosijo blizu kože, še posebej kot spodnje perilo. Pogosto so spletene iz volne, ki ostane topla, četudi je mokra. Volna je zelo primeren material za pletenine tudi zaradi svoje izjemne prožnosti ter tvorjenja čudovitih vozlov. Sicer pa si prožnost in toplota pri pleteninah nasprotujeta. Pletene čipke, ki imajo največ lukenj, so tako najbolj prožne, a tudi najmanj izolirne. Obstaja ena slaba lastnost pletenin – to je krčenje.

Vzdrževanje

Pletenine lahko s pravilnim vzdrževanjem trajajo leta in leta. Prvo pravilo je, da jih ne peremo prepogosto. Operite jih šele, ko so zares umazane. Nekateri delajo napako, ko operejo pletenine po koncu sezone, preden jih pospravijo v zadnji del omare, in še enkrat na začetku sezone preden jih spet začnejo nositi. Pletenine je najbolje prati na roke v hladni vodi. In še trik, kako preprečiti, da bi spustile preveč barve: v vodo nasujte malo soli. Pletenin ne ožemajte, raje jih zavijte v brisačo in narahlo pritiskajte na brisačo, da popivnate odvečno vodo. Sušijo se na ravni podlagi. Ne obešajte jih, ker bodo izgubile svojo obliko. Svilene pletenine pa raje nesite v čistilnico. Bolj veličastne materiale, kot so moher, angora in podobni, lahko damo za 20 minut v hladilnik (mokre ali suhe – to ni pomembno), da osvežimo kosmatost. Likanje pletenin se odsvetuje. Če pa se že pojavijo očitne gube, jih raje samo rahlo poparite z likalnikom. Najboljše shranjevanje pletenin je, če so zložene na polici, kjer je vsaj malo zračenja in ustrezno zaščitene proti moljem. Molje najbolje odganjata vonja cedre in sivke.

Zgodovina

Pravi preobrat v zgodovini pletenin je naredila Coco Chanel leta 1916, ko je pri svojih slavnih oblekah uporabila jersey. Sledil ji je Jean Patou z linijo športnih oblačil za ženske. Šteje se za izumitelja pletenih kopalk in teniškega krilca. Kriv je tudi za popularizacijo pletenih jopic, s katerimi je pri modnih trendih dal prednost udobnosti. V štiridesetih letih prejšnjega stoletja sta postali Lana Turner in Jane Russel prav zavoljo oprijetih pletenin, ki poudarjajo oprsje, modni ikoni. Od tod tudi ime tega stila, ki je tesno povezan z razvojem kvalitetnejših nedrčkov – “Sweather Girls”. V petdesetih so zadominirale rahlo konzervativne “popocorn” pletenine.

popcorn pletenine

Nora šestdeseta so se manifestirala v famoznem Missonijevem cikcak vzorcu. Ta čas pa sovpada tudi s prodorom Sonie Rykiel in njenimi vibrantno črtastimi ter “preppy” puloverji.

V osemdesetih so pletenine prestopile od športnih oblačil k visoki modi. Najbolj opazna dizajna sta Romeo Giglijev “haute-bohemian cocoon coat” in Ralph Laurenov “floor-length cashmere turtleneck”.

Kraljica pletenin in poorboy

Sonia Rykiel, rojena leta 1930 v Parizu, si je leta 1962 med nosečnostjo, ko ni in ni našla primernega oblačila, sama skreirala nosečniško oblačilo in miniaturni puloverček. Mali puloverčki in jopice so bili njena specialiteta, zato so ji Američani leta 1967 nadeli naziv “kraljica pletenin”.
Eksperimentirala je z narobe obrnjenimi šivi, kreacijam je odvzela rob ter podlogo. Njena prva pomembnejša stvaritev se je imenovala “the Poor Boy Sweater” in jo je ponesla na naslovnico Elle ter ji zagotovila večno slavo. Kasneje je postala prva modna oblikovalka, ki je prestavila šive na zunanji del oblačila in tiskala napise na puloverje. Naklonjena je dolgim oprijetim ali majhnim kratkim puloverjem, ogromnim nazaj obrnjenim manšetam in dolgim šalom. Njene barve so najpogosteje bež, siva, temno modra in grafitna.

“Poorboy stil” je prva popularizirala Twiggy v šestdesetih letih, obdržal pa se je še globoko v sedemdeseta. Ime in navdih za stil sta prišla od siromašnih londonskih otrok. Poorboy čepice so bile narejene iz neelegantnega, utilitarističnega rebrastega žameta ali denima in prevelike, medtem ko je bil rebrasto pleteni poorboy pulover ali jopica premajhen in pretesen v veliko zadovoljstvo mladih, ki so želeli pokazati do popolnosti izstradano telo. Poorboy stil se je vrnil sredi devetdesetih v novem “baby” stilu skrčenih topov. Poorboy je poudarjal vitek slog, ki je bil v času zavedanja lastnega telesa še kako iskan in podhranjena telesa so postala sinonim za seksi videz.

Moda danes

In kaj se dogaja s pleteninami letošnjo sezono? Oblikovalci prinašajo z norimi volnenimi pleteninami nov zasuk med običajne puloverje. Igrajo se s proporci, Stella McCartney je spremenila jopico v preprosto a sexy mini oblekico, Richard Chai je objavil udoben prepasan plašč. Še dlje so šli Giles Deacon, Burberry Prorsum in Fendi, ki so stkali ogromne količine preje v čezmerno prevelike zgornje dele, ki bi bili že skoraj bolj primerni za Eskime.

Ne smemo pa podcenjevati manj znanih evropskih oblikovalcev, ki prav tako spletajo čuda kreacij. Crea Concept, Sarah Pacini in Cora Kemperman so letos med najbolj opaznimi.

Pletenine se lepo podajo v garderobo vsake zaposlene ženske. Ker se ne mečkajo, so priljubljene pri ženskah, ki veliko potujejo. Paziti morate le, da se preveč ne oprimejo telesa, saj so vaše obline v njih opaznejše kot v drugih tkaninah. Pletenine lahko nosite v več plasteh. Še posebej popularni so “twin seti”.

Dolg in debel model jopice ponavadi bolje izpade za casual kot pa za službene kombinacije. Poskusite vsakdanjo dolgo jopico kombinirati z jeansom ali z obleko za nepričakovan večerni izhod.

Če želite nositi pulover s širokim zavihanim ovratnikom, ne da bi se počutili debelušno, mora biti vse od pasu navzdol ozko. Ozke hlače so enostavna odločitev, vendar je obleka, ki pade tesno ob telesu, tudi opcija.

Črtast brezrokavnik čez belo srajco je kul in klasičen obenem. V kombinaciji z oprijeto mikico in ozkim krilom pa lahko izpade malce “edgy”.

pletenine

pletenine

Bodite kot Sonia Rykiel in dokažite, da pletenine lahko sledijo kateremukoli trendu.

PREBERITE TUDI: Kako je covid situacija spremenila to, kako smo oblečeni doma

10 KOMENTARJI

  1. Živa, najprej čestitke za debitantski članek :-D! z zanimanjem sem prebrala o zgodovini pletenin, ki mi je bila doslej nepoznana. sicer pa tako veš, da s teboj delim navdušenje do vseh vrst, oblik, tekstur in barv pletenin, brez katerih bi v moji omari (dobesedno, če bi odstranila vse svoje pletenine) zavladali dolgčas, praznina in mraz ;-).

  2. Po zaslugi članka bom svoje pletene puloverje končno prala pravilno. Doslej sem jih stalno ožemala do onemoglosti :), sušila obešene in nekatere prala celo vsak teden… Ups.
    Pohvale tudi na del, ki se navezuje na Sonjo – ženska ki si definitivno zasluži svoje mesto v svetu mode!

  3. Super nasveti! 🙂 Škoda da je moj najljubši pulover že uničen: rokavi so se pri enem pranju podaljšali in je nastal kroj bolj za opice kot zame:( Drugače pa pletenin ne nosim rada, ker se mi zdi, da mi preveč povdarijo boke in špehec na njih:) LP

  4. Še ena navdušena uporabnica pletenin ti izreka pohvale in se veseli tvojih naslednjih člankov! Jaz jih nosim v vseh letnih časih, ob različnih priložnostih in jih res ohranim leta in leta. Ah, kje je zdaj Antwerpen s Kempermanko & co., bo treba kakšen shopping izlet naredit.

  5. Je tudi mene zamikalo, da bi se večkrat \”odela vpletenine\”… Dolgo časa je bila moja prva asociacija na pletenine: pikanje in težavno pranje…
    Mogoče si pa letos kaj lepega privoščim.

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj