Ste v nezavidljivi situaciji. Že pol leta “Tako ne gre več naprej,” si rečete. “Nekaj je treba
|
Kaj vse potrebujete za uspešno iskanje dela? Katere metode morate uporabiti, da povečate vaše prizadevanje? Naslednji seznam vam bo pomagal, da bo vašega iskanja čim prej konec.
Dobra organizacija
Sestavite si tedenski plan, kaj boste vsak dan naredili, da pridobite želeno službo – kdaj in kako boste mrežili, si pripravili ustrezno dokumentacijo, kdaj boste hodili na razgovore, koga boste poklicali in kje boste odkrivali dodatne priložnosti. Držite se svojega plana.
Potrebna dokumentacija
Preden sploh pošljete kakšno prijavo, morate preveriti, ali vaš življenjepis sploh ‘funkcionira’. Dajte ga v pregled strokovnjaku, ki vas bo lahko opozoril na morebitne vsebinske in slovnične napake. Pripravite si tudi osnutke spremnih in zahvalnih pisem, ki jih boste po potrebi predelali in uporabili. Imejte dovolj kopij potrdil (o formalni izobrazbi, opravljenih tečajih, referencah, certifikatih itn.), dovolj kvalitetnega papirja za tiskanje, kuvert in znamk.
Viri za spremljanje zaposlitvenih oglasov
Največ aktualnih zaposlitvenih oglasov boste dobili na zaposlitvenih portalih, kjer boste pogostokrat našli tudi druge koristne informacije in nasvete za iskanje zaposlitve. Poleg tega spremljajte objavljene razpise na Zavodu za zaposlovanje, dnevne in lokalne časopise ter aktualno ponudbo agencij. Tudi ko hodite po mestu lahko naletite na kakšen oglas, imejte oči odprte.
Izpopolnjevanje vašega poklicnega profila
Medtem ko iščete zaposlitev, se dodatno izobražujte, da si povečate vašo vrednost na trgu dela. Berite knjige, obiskujte tečaje (računalniške, jezikovne…), seminarje, izpopolnjujte se na področjih, ki vas zanimajo oz. dopolnjujejo vašo izobrazbo. S tem dajete delodajalcu vtis, da ste, kljub brezposelnosti, aktivna oseba.
Mreženje, mreženje in še enkrat mreženje
Bolj kot oglasi, vam do želene službe lahko pomagajo priti vaši znanci. Kontaktirate lahko vaše sorodnike, znance, bivše sošolce, bivše delodajalce, skratka vse, ki jih poznate. Povejte jim, da iščete zaposlitev, zato vas zanima, ali so kje slišali za kakšno delo in če poznajo koga, ki bi vam lahko pri tem pomagal. Zelo koristno je tudi navezovanje stikov z ostalimi iskalci zaposlitve, saj se lahko medsebojno podpirate in si izmenjujete informacije.
Skrb za osebni izgled
Redno skrbite za svoje zdravje, ukvarjajte se s športom, zdravo se prehranjujte in redno spite. Delodajalci si namreč želijo vzdržljivih delavcev, ki prinašajo svežino in mladostnost v delovno okolje. Na razgovorih bodite primerno oblečeni, čisti in urejeni.
Prosti čas
Obdajte se z ljudmi, ki so pozitivni, in vas spodbujajo pri vaših namerah. Vzemite si večer zase, pridobite si nove moči za premagovanje zaposlitvenih ovir. Če si boste redno vzeli čas za ‘polnjenje baterij’, boste ostali dinamični in reaktivni.
Lahko, seveda, še naprej leta in leta čakate na objavljena delovna mesta in se zgolj prijavljate na oglase. Vendar praksa kaže, da delodajalci kandidate za nove sodelavce nemalokrat izberejo prej, še preden objavijo novo delovno mesto. Bolje je torej, da sami prevzamete iniciativo in ‘sprožite napad’. Le z aktivnim pristopom Vam bo uspelo!