… poškodb zaradi UV sevanja in tako pomaga koži dlje časa ohraniti mladostnejši videz. Raziskava, katere izsledki so bili objavljeni v publikaciji FASEB Journal, avtorji opisujejo, kako so v laboratorijskih testih primerjali zaščito pred UVA sevanjem in delovanjem prostih radikalov s pomočjo več antioksidantov, izmed katerih se mnogi nahajajo v hrani in kozmetiki.
Kot ste Planetke že poučene, UVB žarki povzročajo opekline, UVA žarki pa globlje poškodbe kože in poškodbe DNK, saj generirajo proste radikale, ki razgrajujejo kolagen in koža pospešeno izgublja elastičnost in napetost. V raziskavi so ugotovili, da so bili najmočnejši antioksidanti tisti, ki so ciljali na mitohondrije v celicah. Te so primerjali z drugimi kakovostnimi antioksidanti, npr. resveratrolom in kurkuminom, ki ciljata na celotno celico, in ugotovili, da je bil najučinkovitejši antioksidant Tiron, ki je zagotovil kar 100 % zaščito kožnih celic pred UVA poškodbami in sproščanjem škodljivih encimov, ki povzročajo nadaljnjo škodo.
Problem tiči le v tem, da tiron ni naravna sestavina (njegovo kemijsko ime je 4,5-Dihydroxy-1,3-benzenedisulfonic acid disodium salt monohydrate) in še ni bila testirana za toksičnost na ljudeh, zato bodo nadaljevali z raziskavami, saj imajo vedno prednost naravne sestavine, ki jih telo lahko prepozna.
DNK poškodbe
Naša koža se najbolj stara zaradi konstantnega izpostavljanja UV sevanju, saj to prodre v celice in poveča število uničujočih radikalov, še zlasti reaktivnih kisikovih spojin. Če je teh preveč, povzročijo poškodbe DNK v naših celicah, in tekom časa se kumulirajo poškodbe in mutacije celic, ki vodijo v pospešeno staranje (gube, pigmentne madeže, globoke brazde, povešanje kože …) in več oblik kožnega raka. Zato je oralno uživanje in nanašanje antioksidantov na kožo tako pomembno.
Antioksidanti, ki jih dobimo iz naše prehrane in prehranskih dopolnil (npr. astaksantin, resveratrol, zeleni čaj, likopen in drugi), kot tudi antioksidanti v izdelkih za nego kože, slovijo po tem, da nevtralizirajo delovanje protih radikalov in tako upočasnjujejo nastajanje poškodb in s tem staranje.
Ekipa raziskovalcev bo nadaljevala za raziskavami, da ugotovi način delovanje tirona, skušali pa bodo ustvariti podobno sestavino in testirali njeno toksičnost na ljudeh, zato bo trajalo vsaj še nekaj let, preden bo tiron na voljo kot prehransko dopolnilo ali sestavina v izdelkih za nego kože.