Študija kaže, da bi lahko koristi za zdravje, ki jih prinaša izpostavljanje soncu, odtehtale tveganja za ljudi, ki živijo na območjih z manj sončne svetlobe. V krajih z malo sonca, kot so nekateri deli Združenega kraljestva, je bila izpostavljenost višjim ravnem ultravijoličnega (UV) sevanja, ki ga najdemo v sončni svetlobi, povezana z manjšim številom smrti zaradi bolezni srca in ožilja ter raka.

Prilagoditev javnozdravstvenih nasvetov tako, da bodo odražali tveganja in koristi izpostavljenosti UV-žarkom, lahko pomaga zmanjšati breme številnih bolezni in izboljšati pričakovano življenjsko dobo v državah s manj sončne svetlobe, pravi raziskovalna skupina.

Znanstveniki Univerze v Edinburgu so uporabili genetske in zdravstvene podatke iz britanske banke BioBank – anonimne zbirke podatkov o zdravstvenem stanju prostovoljcev – in preučili izpostavljenost UV-žarkom 395.000 ljudi v Združenem kraljestvu. Zaradi vloge, ki jo ima pigmentacija kože pri odzivu telesa na izpostavljenost UV-žarkom, so v raziskavi sodelovali le belci evropskega porekla.

Ekipa je uporabila dva ukrepa za prepoznavanje tistih, ki so bili bolj izpostavljeni UV-žarkom. Na podlagi geografske lokacije udeležencev so izračunali njihovo povprečno letno izpostavljenost sončni energiji in posebej, ali so uporabljali solarij. Ugotovitve so nato prilagodili drugim dejavnikom, ki bi lahko vplivali na zdravje, vključno s kajenjem, telesno vadbo, socialno prikrajšanostjo in spolom, da bi zmanjšali možnost, da bi bili ti dejavniki odgovorni za katero koli od opaženih sprememb.

Življenje v krajih z višjo stopnjo UV-žarkov, na primer v Cornwallu, je bilo povezano z manjšim tveganjem smrti zaradi bolezni srca in ožilja in raka – 19 odstotkov oziroma 12 odstotkov – kot življenje v krajih z nižjo stopnjo UV-žarkov, na primer v Edinburgu ali Glasgowu.

Uporaba solarija je bila povezana s 23 odstotkov manjšim tveganjem smrti zaradi bolezni srca in ožilja in 14 odstotkov manjšim tveganjem smrti zaradi raka v primerjavi z neuporabo solarija. Možno je, da se ljudje, ki uporabljajo solarije, tudi bolj izpostavljajo soncu, zato lahko ta rezultat odraža širše vedenje, povezano z iskanjem sonca, pravi ekipa.

Pri osebah z višjo ocenjeno izpostavljenostjo UV-žarkom se je nekoliko povečalo tveganje za diagnozo melanoma – vrste kožnega raka – vendar se tveganje za smrt zaradi te bolezni ni povečalo.

PREBERITE TUDI: Maligni melanom: nekaj najpomembnejših dejstev, ki so vam jih zamolčali

Ker študija temelji na podatkih iz Združenega kraljestva, pridobljenih od belega evropskega prebivalstva, so ugotovitve najbolj pomembne za podobne skupine v državah z nizko stopnjo sončne svetlobe. Strokovnjaki pravijo, da so potrebne nadaljnje raziskave v krajih z večjo izpostavljenostjo UV-žarkom, da bi si ustvarili jasnejšo sliko o koristih UV sevanja za zdravje.

Profesor Chris Dibben s Fakultete za geoznanosti Univerze v Edinburgu je povedal: “Naš članek dopolnjuje čedalje več dokazov, ki kažejo, da je v okoljih z manj svetlobe relativno večja izpostavljenost UV-žarkom koristna za zdravje. Čeprav se pri večji izpostavljenosti UV-žarkom lahko poveča tveganje za pojav kožnega raka, se zdi, da to tveganje odtehta večje zmanjšanje tveganja za smrt zaradi raka in bolezni, povezanih s srcem in ožiljem.”

Profesor Richard Weller iz Centra za raziskave vnetja Univerze v Edinburgu je dejal: „Vzdušje je izpostavljeno tveganju izpostavljenosti UV-žarkom: „Dermatologi so tradicionalno obravnavali le možne poškodbe kože zaradi sončne svetlobe, kar je bilo večinoma posledica izkušenj belopoltih posameznikov v sončnih deželah, kot je Avstralija. Kadar je indeks UV zelo visok, je zaščita kože pomembna. Vendar ta raziskava kaže, da je v Združenem kraljestvu razmerje med koristjo in tveganjem zaradi izpostavljenosti sončni svetlobi verjetno zelo drugačno kot v bolj sončnih državah.“

Študija, ki jo je financirala organizacija Health Data Research UK, je objavljena v znanstveni reviji Health and Place.

PREBERITE TUDI: Je sonce res tako škodljivo ali: kaj v resnici povzroča raka?

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj