Raziskovalci so ocenili vnos hrane več kot 100 izdelkov za 904 odraslih, starih od 25 do 82 let, in ocenili tudi druge dejavnike, na primer sestavo črevesnih bakterij in raven krvnega tlaka. Ugotovili so, da so imeli tisti, ki so uživali hrano z največ flavonoidi, nižji sistolični krvni tlak v primerjavi s tistimi, ki so uživali hrano z najmanj.
Poleg rdečega vina najdemo flavonoidne spojine v:
- jagodah
- jabolkah
- hruškah
- podolgovatih paprikah
- rdečem zelju
- črnem in zelenem čaju
- temni čokoladi
V študiji je bilo pitje treh kozarcev rdečega vina na teden povezano s v povprečju za 3,7 mm Hg nižjim sistoličnim krvnim tlakom, kot pri osebah, ki ga niso pile. Del tega učinka verjetno izhaja iz pomoči pri črevesnih bakterijah, meni vodja študije dr. Aedín Cassidy, predsednik in profesor prehrane in preventivne medicine na Inštitutu za globalno varnost preskrbe s hrano na Queen’s University na Severnem Irskem.
Nedavne študije so pokazale povezavo med zdravim črevesjem in močnim srcem, pravi, kar je mogoče razložiti z zmanjšanjem vnetja. Čeprav ta domneva potrebuje več preiskav, Cassidy pravi, da je obetavno videti, kakšna vrsta zaščite srca in ožilja bi lahko nastala zaradi povečane porabe živil, bogatih s flavonoidi.
PREBERITE TUDI: 3 pozitivni učinki rdečega vina, ki jih še ne poznate