… zato se v drugem tromesečju začne (tako pravimo in tako tudi zares drži) najlepši del nosečnosti.
Trebuh še ni prevelik, počutje je odlično, slabosti so v glavnem minile. Po prvem tromesečju je čas, da novico (če je še niste) razširite med svoje širše sorodstvo in sodelavce. Če ne drugega, vas bo slej ko prej izdal tudi trebušček. Seveda je pa odločitev, kdaj komu povedati veselo novico, povsem osebna in boste morale same presoditi, kdaj se to vam zdi najbolj primerno.
Če nimate rizične nosečnosti, potem se naj vaše dnevne aktivnosti ne spreminjajo. Pomembno je, da ohranite ritem, da ohranite dobro voljo in dobro psiho-fizično pripravljenost. In te ne morete trenirati doma na kavču.
Je pa pomembno vedeti, da je potrebno še vedno ostati športno oz. gibalno aktivna. Le da je v drugem tromesečju potrebno aktivnost prilagoditi stanju nosečnice. To pomeni, da se prilagodi intenzivnost vadbe, položaji med vadbo in sam izbor športov. Vaša intenzivnost naj ne bo previsoka, saj maternica nima vgrajenega hladilnega sistema in lahko pride pri previsoki intenzivnosti do pregretja v maternici. Položaji med vadbo se spremenijo tako, da se počasi izogibate ležanju na trebuhu (zaradi večanja trebuha) in ležanju na hrbtu (zaradi pritiska na določene vene v telesu, ki lahko povzročijo vam slabost, otroku pa zmanjšajo dotok kisika po krvi).
Izbor športov pa se omeji na take, ki niso nevarni za telo nosečnice. Odpovedati se je potrebno borilnim in kontaktnim športom, visoko intenzivnim športom in vsem športom, s katerimi bi lahko kakor koli škodile svojemu telesu.
Še vedno pa ostane kar nekaj izbire med aktivnostmi, ki jih lahko počnete. Naj jih nekaj naštejem: hoja, nordijska hoja, hoja v hrib, plavanje, telovadba za nosečnice, pilates za nosečnice, joga za nosečnice, aerobika za nosečnice, fitnes za nosečnice … Nosečnica bi se naj gibala vsaki drugi dan, od 30 do 45 minut.
Izberite tako aktivnost, ki ustreza vam, vašemu telesu in vašemu otroku. Otrok vam bo z gibanjem zelo dobro dal vedeti, kaj mu ustreza in kaj mu sploh ne ustreza. Na sploh je najboljši kriterij pri gibanju v nosečnosti, počutje vašega telesa. Zato mu le prisluhnite!
Avtorica: Tanja Želj, ambasadorka zdravega način življenja in gibanja (prof. šp. vzgoje, trenerka pilatesa in vaditeljica vadbe v času nosečnosti)
Odkrivanje tople vode…glede na to, s kakšnimi referencami se v podpisu ponaša avtorica, je članek presneto skromen!