Grdo ravnanje z receptorjem
Podjetje sestavljajo ljudje, ki med seboj komunicirajo. Informacije, še posebej opravljanja, se širijo hitreje od požara na Krasu. Če se komu v podjetju zamerite, bo ta informacija prej ali slej prišla v uho tudi osebi, ki odloča o tem, ali ste ali niste prava oseba za delo v podjetju.
Spraševanje o bonitetah, času dopusta in plači
Kako bi se počutili, če bi prodajalec avtomobilov želel preveriti vašo kreditno sposobnost, še preden bi vam dovolil poskusno vožnjo z avtomobilom? Bili bi šokirani, užaljeni, in bi verjetno besno odšli proč. Učinek je podoben, kadar iskalec zaposlitve sprašuje o bonitetah ali drugih ugodnostih že med prvim razgovorom. Zato počakajte, da si pridobite naklonjenost delodajalca, preden načnete to temo.
Nepripravljenost na intervju
Nič spraševalca ne odvrača bolj kot kandidat, ki se mu pred razgovorom ni ljubilo preučiti podjetja. Najhitrejši način, da naredite dober vtis, je, da prikažete vaše zanimanje s postavitvijo nekaj dobro premišljenih vprašanj, ki odsevajo vaše znanje o njihovi organizaciji.
Verbalne in telesne kretnje
Živčen in nesproščen kandidat redko naredi dober vtis. Prvi znaki nervoze so verbalne kretnje. Vsi jih imamo od časa do časa – “eee”, “ummm”, “…,ne”, “…pač…”. Izognite se verbalnim kretnjam tako, da po občutljivem vprašanju naredite nekaj sekundni premor, zberete vaše misli in šele nato odgovorite.
Premalo/preveč očesnega kontakta
Če se boste izogibali očesnemu kontaktu, boste s tem izkazovali spletkarstvo, neiskrenost in nezainteresiranost, če pa boste ponudili preveč očesnega kontakta, boste sogovornika spravili v zadrego. Vkolikor imate občasne težave z vzpostavljanjem prave mere očesnega kontakta, predhodno vadite nastopanje na intervjujih z vašim prijateljem.
Zgrešeno vzpostavljen komunikacijski slog
Skoraj nemogoče je narediti dober vtis, če ne vzpostavite učinkovitega stika oz. sporazumevanja s spraševalcem. Ne boste se zmotili, če boste posnemali vašega spraševalca. Če je ta resen in posloven, ga ne poskušajte zbegati s šalami ali daljšimi zgodbami, ampak bodite kratki, jedrnati in poslovni. Če je spraševalec oseben, poskušajte razpravljati o njegovih/njenih interesih. Pogosto lahko tudi predmeti na njegovi/njeni pisalni mizi dajejo ideje za pogovor. V primerih, ko vam postavi direktno vprašanje, odgovorite direktno, če pa vprašanje ni dovolj jasno, ga vprašajte za dodatne informacije.
Tako, kot vam dober življenjepis prinese povabilo na intervju, vam dober nastop na razgovorih pomaga, da vas delodajalec resno obravnava kot možnega sodelavca podjetja. Izpopolnjujte vaše veščine nastopanja in ne ponavljajte napak, ki so jih drugi naredili pred vami.