Najstarejša znana šminka na svetu je bila uporabljena pred 5.000 leti v današnjem južnem Iranu, so ugotovili.
Temno rdeča barva za ustnice, ki je bila v kamniti steklenički, je bila najdena na starodavnem pokopališču leta 2001, vendar so jo raziskovalci identificirali šele zdaj. Za razliko od sodobnih šmink je bila verjetno nanesena s čopičem, pravi mednarodna ekipa znanstvenikov.
Eden od raziskovalcev, ki so jo analizirali, profesor arheologije Massimo Vidale z Univerze v Padovi v Italiji, je povedal, da si predstavlja, da so jo nosile ženske v “elitnih družbah pred 5 000 leti”. Odkritje meče novo luč na “javne podobe ženskega šarma” v hitro spreminjajoči se bronasti dobi, so dodali.
Embalažo s kozmetično pasto so odkrili na pokopališču iz tretjega tisočletja pred našim štetjem v bližini reke Halil v provinci Kerman na jugovzhodu Irana. To je bil eden od številnih predmetov, ki so se pojavili po poplavah in padli v roke roparjev, preden so jih iranske oblasti našle.
Analiza ga je povezala z “mogočno” bronastodobno civilizacijo Marhasi, ki je takrat cvetela v tem delu Mezopotamije. Profesor Vidale je povedal: “Bili smo presenečeni, ker se je snov zelo razlikovala od sivih, kompaktnih, ki smo jih prej našli v drugih flagonih. Ko smo v odprtino vstavili dleta, se je iz nje izlil sipek, homogen prah temno sivo-vijoličaste barve.”
Ko je ekipa analizirala posušeni prah, je ugotovila, da vsebuje hematit, ki daje pasti temno rdečo barvo. “Ta je skupaj z drugimi sestavinami, vključno z rastlinskimi olji in voski, tvoril “točno to, kar bi pričakovali v sodobni šminki”, je dejal profesor Vidale.
Družba v regiji se je od bronaste dobe močno spremenila, sodobna iranska teokracija pa na takšne kozmetične okraske gleda zviška. Vendar pa so takratne elite, kot pravijo raziskovalci, uporabljale ličila kot del “izkazovanja razkošja in višjega statusa”.
Raziskovalci so potrebo po lepem videzu videli tudi kot del “vse večjega družbenega stresa, ki so mu bile ženske izpostavljene v času hitrih družbenih sprememb”.
Profesor Vidale je bil previden pri kakršni koli dokončni trditvi, da je odkril najstarejšo šminko na svetu, saj je vedno obstajala možnost, da bi se lahko pojavil zgodnejši vzorec.
Vendar pa je dejal: “Recimo, da je naša barva za ustnice precej zgodnja, in rad si predstavljam, da so bile ženske iz zgodnjega Irana zvezde elitnih družb pred 5.000 leti. Toda prihodnje raziskave bodo povedale več.”
PREBERITE TUDI: Zgodovina rdeče šminke