Za nami je praznični vikend, ki je odprl božično-novoletno rajanje. Kot vsako leto ga bodo pospremile bučne zabave in vesela obdarovanja, kjer bodo najbrž tudi letos stalnica ognjemeti in najrazličnejše pokalice. Kaj lahko storimo, da ne bo hrupen prednovoletni čas preveč stresen za živali?

zivali_petarde
Foto: DZZZ LJ

Čeprav je po zakonu uporaba pirotehničnih sredstev dovoljena le med 26. decembrom in 2. januarjem, po navadi takšna in drugačna verižna pokanja poslušamo že ves december. Globa, ki je predpisana za nepravilno uporabo pirotehničnih sredstev, sicer znaša od 400 do 1.200 evrov, a vedno se bo našel kdo, ki bo zakon ignoriral.

V prednovoletnem času moramo biti zato še posebno pozorni, kdaj in kje bomo sprehajali svojega psa in kako bomo poskrbeli za to, da se bo naša žival kljub hrupu iz okolice v stanovanju oziroma hiši počutila čim bolj varno.

Sprehodi: da ali ne?

Vsem, ki svoje pse sicer nameščate v pesjakih, svetujemo, da jim v prazničnem decembru odstopite nekaj prostora v svoji hiši. Verjemite, da bo vsak pes ob pokanju hvaležen za topel in varen kotiček na primer v garaži ali na hodniku, četudi ni vajen bivanja v zaprtem prostoru.

Pes potrebuje gibanje na svežem zraku, zato se v predprazničnem času ni smiselno izogibati sprehodom na prostem. Da bi svoji živali prihranili nepotreben stres, preverimo, katere sprehajalne poti so najbolj varne in kdaj. Ko se odpravimo na sprehod, uporabimo močno ovratnico s povodcem, ki ga moramo trdno držati v rokah, da se pes ob morebitnem pokanju ne izvije iz ovratnice in zbeži stran. Če v bližini zaslišimo pokanje, ostanimo čim bolj mirni, da svoji živali ne damo dodatnega povoda za strah in paniko.

V tem času moramo biti še dodatno pozorni na okolico, svoje živali pa nikakor ne puščajmo privezane pred trgovino, saj se lahko med našim nakupovanjem prestraši, se izvije iz ovratnice ali jo celo strga in v strahu zbeži neznano kam. V prednovoletnem času se na tak način izgubi veliko živali in niti predstavljati si ne moremo, kakšen stres prestavlja to zanje. Preden se torej odpravimo ven, preverimo svojo okolico in bodimo dobro pripravljeni na panično reakcijo živali ob morebitnem pokanju.

Hrup petard prestavlja stres tudi za tiste živali, ki so ves čas v varnem zavetju doma. Najbolje bodo hrupne dni in noči prenesli ljubljenčki, ki bodo nastanjeni v dobro izoliranih prostorih, kjer se bodo lahko umaknili v zavetje stran od oken. Če je žival kjub temu zelo nemirna, ji lahko stres lajšamo s sintetičnimi feromoni, ob hujšem šoku pa priporočamo posvet z veterinarjem.

Če živite v centru mesta oziroma nekje, kjer hrupu ni mogoče ubežati, razmislite o tem, ali ne bi bilo mogoče bolje, da bi svoji živali zagotovili začasno varstvo na drugi lokaciji. Tu mora seveda vsak skrbnik presoditi, ali je sprememba okolja pozitivna rešitev ali pa bo mogoče za žival predstavljala še dodaten stres.

Preden prižgete, pomislite na druge …

Pokanje je lahko stresno tako za človeka kot za žival, on neprevidni uporabi pirotehničnih sredstev pa lahko pride tudi do manjših ali celo hujših in trajnih poškodb. Verjamemo, da je uporaba pokalic, raket in ognjemetov za marsikoga najboljša zabava, a želimo si, da bi se uspeli v novoletnem času vsi zabavati na način, ki bi čim manj obremenjeval okolico. Preden torej prižgete naslednjo pokalico, pomislite na vse, ki v tem obdobju zaradi pokanja doživljajo hudo stisko. Ali ste še prepričani, da se novoletne evforije ne da izraziti na drugačen način?

Vir: dzzz.si

1 komentar