Kaj nagne tehtnico na vašo stran in delodajalca ali kadrovika prepriča, da ste prava oseba za delo? Ali je ta odločitev posledica vaše dobre predstavitve in izredne osebnosti? Ali leži zasluga v vašem dobrem odzivu na vprašanja? Vpliva kaj bolj mističnega? Obstaja nekaj meril in skrivnih receptov, po katerih se kadroviki na koncu odločijo, komu ponuditi zaposlitev. Predstavljamo vam nekaj namigov z druge strani – iz kadrovikove perspektive, ki so nam jih izdali kadroviki sami.

kadroviki 

Hudič je v detajlih.
Na vsako razpisano delovno mesto se lahko prijavi tudi 200 in več kandidatov, ki v principu ustrezajo pogojem. Naloga kadrovika je, da jih pregleda in odstrani vsakogar, ki ne ustreza zahtevam razpisa ter pripravi seznam nekaj najboljših kandidatov. Slišati ni ohrabrujoče, vendar… Kadrovik na začetku, v procesu ožje selekcije, ne išče najboljšega življenjepisa, išče življenjepise brez napak! Življenjepis mora ustrezati zahtevam oglasa in biti strokovno pripravljen – vsaka slovnična ali tehnična napaka življenjepisa vas lahko stane mesta v ožjem izboru kandidatov.

Če ne veste, kam želite iti, vam ne moremo pomagati do tja!
Neverjetno je, koliko ljudi pride na razgovor h kadrovikom brez ideje, kaj si želijo v karieri ali v naslednji službi. Kadroviki nimajo časa za ljudi, ki ne vedo, kaj hočejo. Raje komunicirajo z nekom, ki ima jasno karierno vizijo in razume delovanje trga dela, kot z nekom, ki samo ‘čaka’ na zanimivo delo. Hočejo ljudi, ki lahko jedrnato izrazijo, kaj znajo, kaj so v življenju že dosegli, kaj je njihov cilj in kako lahko koristijo drugim.

Kadroviki vas bodo ‘predalčkali’.
Neizbežno je. Kadroviki vas želijo razporediti v skupine s podobnimi kandidati. Njihovo delo je kategorizirati iskalce zaposlitve, saj si s tem olajšajo proces selekcije kandidatov. Lažje, kot vas lahko ovrednotijo in postavijo v določen ‘predalček’, hitreje vas bodo našli, ko bodo iskali določen profil kandidata. Nihče tega nima posebno rad, vendar tako pač je. Prevzemite iniciativo in se sami ovrednotite in postavite v vaš lasten okvir. Objektivno ocenite vaše veščine in se predstavite, kot da ste proizvod, ki ga prodajate.

Obnašajte se spoštljivo.
Občasno kadroviki naletijo na ljudi, ki se obnašajo neprimerno. Morda so bili po telefonu grobi ali se preprosto niso pojavili na razgovoru. Presenetljivo je, da so to najpogosteje mlajši, manj izkušeni ljudje. Neustrezen odnos do kadrovikov vam nikoli ne koristi, zato se vedno obnašajte tako, kot želite, da bi se oni obnašali do vas. Korektnost je pri profesionalnih kadrovikih ena izmed osrednjih vrednot, zato bodite tudi vi korektni. Tudi kadar vam kadrovik ne bo mogel zagotoviti delovnega mesta, ki si ga želite, ohranite z njim dober odnos. Lahko vam pride še presneto prav ob drugi priložnosti.

Bodite potrpežljivi.
Kadroviki vedo, kako frustrirajoče zna biti, kadar zaman čakate na dogovorjen klic. Če vas ne pokličejo, je pogosto razlog v tem, da prejmejo več informacij, več klicev in elektronske pošte, kot jih lahko obdelajo. Poskrbite, da boste vi tisti, ki bo naredil prvi korak v komunikaciji – če pričakujete klic, ki ga ni, ga opravite sami. Pokličite kadrovika in vprašajte, kar vas zanima.

Za konec še zanimiva izjava nekega kadrovika o tem, čemu daje pozornost, kadar izbira svoje nove sodelavce in tudi o tem, kdaj najboljšemu kandidatu ponudi delovno mesto: “Želim vedeti, ali se kandidat lahko ujame pri delu znotraj naše delovne ekipe in ali ima poslovno razumevanje o tem, kar delamo. Iščem informacije iz kandidatove zgodovine, ki prikazujejo preteklo ravnanje v situacijah, podobnih našim. Pozoren sem na spretnost kandidata pri prikazovanju svojih preteklih izkušenj, zanima me, kako poveže svoje izkušnje s potrebami našega podjetja. Skratka, ali lahko oseba opravlja to delo? In to je vse.”

PUSTITE KOMENTAR

Prosim vnesite svoj komentar!
Prosimo, vnesite svoje ime tukaj