Imeti ‘Ultimate Body’ pomeni zdravo jesti. Pravilno prehranjevanje vam bo pomagalo izgubiti težo in obdržati energijo, ki jo potrebujete za gibanje in treninge. Ne komplicirajte si življenja in ostanite pri osnovah. Ogljikovi hidrati so gorivo za energijo, beljakovine so gorivo za mišice, prav tako nikoli ne izpuščajte tretjega igralca v igri za ‘Ultimate Body’, to so maščobe, ki igrajo enako pomembno vlogo kot OH in B.
Vsi imamo želje, vsi imamo cilje in skupen cilj vseh nas je, da imamo zdravo in lepo telo. Ker pa ima vsak človek svoj edinstven in kompleksen organizem, ne deluje vsako malo dejstvo in dejanje enako na vseh. Bolj kompleksen je cilj, bolj ga je potrebno individualizirati, kar pomeni popolno poznavanje svojega telesa, njegovih zahtev in zmožnosti. To pa pomeni leta izkušenj, truda in proučevanja. Lahko začnemo na začetku, kjer velja splošna osnova in je približna podlaga za zdrav način prehranjevanja.
Zamislimo si, da je naše telo motorček, ki ga poganja gorivo. Tako kot avto, ki lahko z bencinom prevozi določeno število kilometrov, tudi naše potrebuje vnos goriva na vsake dve do tri ure. Mi, gospodarji svojega telesa, samo zagotovimo, da ne bomo natočili diesla, če avto potrebuje Euro95. Pa razložimo to zgodbico v treh delih, ki ma seveda še veliko nadaljevanj, ampak o tem drugič.
Dva največja mita, kar jih poznamo, sta: “Določenih kombinacij hrane ne
smemo nikoli mešati. Po šesti uri zvečer ne smemo jesti.”
Prvi del: povest o ogljikovih hidratih
Ogljikovi hidrati so premium gorivo! Igrajo najbolj pomembno vlogo pri energiji na splošno, še posebej pa za visoko intenzivne treninge. Jesti pravo količino OH je pomembno in enako pomembna je tudi kakovost OH. Na koncu vsi OH, ki jih pojemo, končajo v krvnem obtoku kot glukoza – krvni sladkor. Nikakor pa ne moremo vreči vseh OH pod isto kategorijo.
Poznamo sestavljene ogljikove hidrate, ki jih delimo na škobnate OH in OH iz vlaknin. Dobri OH so naši prijatelji, ki nam bodo zagotovili energijo in hranila, bolj vitko in zdravo telo. Slabi OH so naši sovražniki, ki imajo največji potencial za shranjevanje maščob, so brez hranil in vas bodo oropali energije! Med sovražnike štejemo ogljikove hidrate, ki se nahajajo v izdelkih iz bele moke, sladkor in izdelki, ki ga vsebujejo itd … to so enostavni ogljikovi hidrati. To pa ne pomeni, da so vsi enostavni OH sovražniki. Obstajajo tudi naravni enostavni OH, to so sadje in mlečni izdelki, ki vsebujejo fruktozo in laktozo. Predpogoj je seveda, da je uživanje teh OH zmerno.
Kompleksni ogljikovi hidrati | Enostavni ogljikovi hidrati |
Doslednost in konsistenca pripeljeta do rezultatov. Pravila so samo oporne točke na poti. Nekaj splošnih zapovedi:
- Sadje je dovoljeno, vendar večino zaužijte v prvem delu dneva. Večjo pozornost si zaslužijo kompleksni hidrati.
- Škrobnati OH so v krompirju, žitaricah, kruhu, testeninah, rižu, ovesu, pšenici, fižolu …
- OH iz vlaknin; vlakna so neprebavljivi deli rastlin, kar pomeni, da potujejo naravnost v naš prebavni trakt, brez absorbcije energije v kalorijah. Lahko rečemo da so vlakna ‘naravni notranji čistilci’, ki nam poleg tega pomagajo tudi pri izgubi maščobe. Vlaknine najdemo v: brokoliju, cvetači, bučkah, paradižniku, špargljih, zelenemu fižolu, kumaricah, špinači … skratka zelenjavi.
- Večina vnosa naj bo v obliki kompleksnih oz. sestavljenih OH.
- Nujno je branje deklaracij na živilih. Štetje gramov maščob ni dovolj. Preučite, kaj pomenijo nazivi na deklaracijah in jih pred vsakim nakupom preberite.
- Izogibajte se sladkorju. Samo nekaj namigov: sladkor povzroča alergijo na hrano, dviguje inzulin, nabira maščobo v telesu, dvigne holesterol, zatira imunski sistem, pomaga razviti različne rakaste oblike… itd..
Tako, to je splošna osnova ogljikovih hidratov.
Hmm.. saj je fajn črlanek, ampak malo me je pa zmedel. Npr. če jaz prav berem, je krompir enkrat omenjen kot koristen, enkrat pa nepriporočljiv OH.
Ali nima krompir pol manj kalorij, oziroma drugačen, če je kuhan in nato ohlajen, recimo v solati? Ne vem, kje sem že to prebrala..
Oohh, POPOLNA postava (na naslovnici)..
Talita, agree! 😀
Manj jest pa več migat…pa se ni treba prav nič sekirat: kaj, kdaj, zakaj! 🙂
Kakšen trebušček! Moje sanje!